OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 20 Grudzień, 2017

Kary za 45 godzin “pauzy” w kabinie są uzasadnione – wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

parking_ciezarowka_pobocze

Kary za odbywanie 45-godzinnego odpoczynku w kabinie są całkowicie legalne i uzasadnione – taki wyrok wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości, w sprawie dotyczącej belgijskiej firmy Vaditrans.

Już w 2014 roku jeden z kierowców Vaditrans został przyłapany na odbywaniu 45-godzinnego odpoczynku w kabinie. Zgodnie z nowymi wówczas przepisami firma miała więc otrzymać 1800 euro kary. Przewoźnik postanowił się jednak odwołać od kary, korzystając z pomocy prawnika. A że sprawa wzbudziła w Belgii sporo wątpliwości, belgijska Rada Państwa zgłosiła się z prośbą o pomoc do Europejskiego Trybunał Sprawiedliwości.

Najpierw, w lutym 2017 roku, za utrzymaniem kary opowiedział się Rzecznik Generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Teraz natomiast Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał swój ostateczny wyrok. Można w nim między innymi przeczytać, że “kabina ciężarówki nie tworzy odpowiednich warunków dla odpoczynków dłuższych niż dobowe oraz skrócone tygodniowe. Kierowcy muszą mieć możliwość odbywania pełnych odpoczynków tygodniowych w miejscach do tego przystosowanych”. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wskazał też na rozporządzenie nr 561/2006, artykuł 8, według którego kierowcy ciężarówki nie mogą odbywać pełnych tygodniowych odpoczynków w kabinach.

Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, Vaditrans nie uniknie odpowiedzialności. Po drugie, jest to sygnał, że wszystkie europejskie kraje zamierzające karać za 45-godzinne odpoczynki w kabinach mają ku temu otwartą drogę. A więc kar raczej nie zabraknie.

Źródło informacji: belgijski magazyn “Transportmedia”

Ten wpis ma 12 komentarzy

 1. Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

  Podwójnie dziękuję “Nero” 😉

 2. marek napisał(a):

  A i dobrze zmieni sie system na 2na1 a nie koczowanie po parkingach bo robiac 45 w aucie na parkingu mozna oszalec a szczegulnie latem jak masz plus 35 w kabinie

 3. Adam napisał(a):

  Tylko że często zdarza się tak, że na załadunku/rozładunku jest obsuwa i co wtedy? Mści się to na całym tygodniu. Nie mówiąc już o załadunku w piątek, kiedy wózkowy mówi “mondej”.

 4. Kierowca napisał(a):

  Nie bedzie systemu 2/1 tak jak tu piszą co nie ktorzy. A 2/weekend z tego połowę swojego odpoczynku spędzisz w busie. I tylko mi nie mówcie, że to wam pasuje lub się zwolnicie. Bo i tak wiem krzykacze parkingowi o na CB że tylko w gębie jesteście mocni. A jak przychodz co do czego to Szefunciu jak on nie chce to ja pojadę.

  • de napisał(a):

   Od zawsze pracuję w systemie 2/2, dwa tygodnie w budzie na dwa tygodnie brzuchem do góry. 2 tygodnie w budzie to max, a tyle samo w domu to minimum.

  • kas602 napisał(a):

   No właśnie, czemu nikt nas nie pyta o zdanie? Ja chce i mi pasuje 3/1. Czemu nikt nie mówi o tym w tygodniu? Nikt sie nie martwi warunkami socjalnymy, kiedy na 9 czy 11 godzin MUSZISZ stac w krzakach? Czepiają się weekendu, gdzie wszędzie miejsca pełno i jest WC, sklep, prysznic, restauracja, ale nie, bo w kabinie… A to, że 5 dni w tygodniu musisz żyć bez kibla nawet to już nie ma znaczenia… Social Dumping wg EU. ale wiadomo o co chodzi…

   • ambulans napisał(a):

    dokładnie tak !!!!nie sposób się z tym nie zgodzić.Nawet wyjezdzajac z Unii do CH czesto trzeba stać w kolejce na autostradzie bez jakiegokolwiek socjalu.Na wielu przejsciach nawet jak uda się wbić na parking na noc to i tak nic tam nie ma.i tym się nikt nie zajmie,nikomu to nie przeszkadza….

  • evangero napisał(a):

   Co ty bredzisz??? Od roku jeżdżę 2 tygodnie w trasie, tydzień w domu. I jak najbardziej mi to pasuje, i nie tylko mi…

 5. grzestato napisał(a):

  Jak ma się do tego sytuacja, którą opisałem w mailu do redakcji?: Sytuacja z przed tygodnia, policja francuska zatrzymała kierowcę z Litwy zestawem Iveco Daily + przyczepa za przeciążenie osi i inne drobniejsze wykroczenia. Do zapłaty ponad 3000 euro, szefa nie stać na zapłacenie, kierowca stał już wtedy 5 dni na centre routier w Poitiers. Poinformował policjantów, że nie stać go na hotel, więc kiblował w tej małej kabince. Czyż to nie hipokryzja? Kabina ciężarówki nie spełnia wymagań, a kabina busika już tak?

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Czeka na liście rzeczy do opisania, zapewne na dniach pójdzie 🙂

  • Kamil napisał(a):

   Bo tu chodzi tylko o wyciąganiu pieniędzy od nas. Bo nigdy nie uwierzę że kabiny nie spełnia wymogów do odbycia pauzy 45h. Nikogo z tych urzędników z UE nie interesuję gdzie będziemy spali tylko o to żeby od razu nas ukarać i płacić bo od dawna wiadomo że od kierowców lub z branży transportowej najłatwiej pieniądze zabrać za każdą duperele.

 6. Użytkownik* napisał(a):

  Witam. Jeżdze na rosje są tam urzędy celne . Na niektórych czasami stoi się więcej niż 45 godzin . jak sie ma prawo unijne w stosunku do takich sytuacji.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.