Zestawy do szybkiego przerobienia Actrosa lub Atego na prąd – od wiosny w sprzedaży

W nawiązaniu do tekstu:

10-letni Mercedes Actros MP3 wrócił jako elektryczna, wyjątkowo ekologiczna oferta

Na początku lipca pisałem o Mercedesie Actrosie MP3, który otrzymał zupełnie nowe życie. 10-letni silnik spalinowy został z niego zdemontowany, ustępując miejsca napędowi elektrycznemu. I choć od wdrożenia tego pojazdu do użytku minęło zaledwie kilka tygodni, sprawa już znalazła swoją kontynuację.

Firma odpowiedzialna za elektryfikację Actrosa – w lipcu znana jako e-troFit, a obecnie nosząca nazwę Pepper Motion – zapowiedziała rychłe wejście na komercyjny rynek. Już wiosną 2022 roku firma chce wprowadzić do sprzedaży całe zestawy do elektryfikacji istniejących ciężarówek. W pakietach będą znajdowały się silniki, układy sterujące, cały niezbędny osprzęt, a także baterie, dostępne w czterech rozmiarach. Największy baterie mają mieć aż 700 kWh pojemności, co pozwoli przejechać ponad pół tysiąca kilometrów bez ładowania, a przy okazji będzie ważyło kilka ton.

Czas oczekiwania na taki zestaw ma wynosić około 5 miesięcy, a następnie przewoźnik będzie mógł dokonać montażu i potwierdzić to badaniem technicznym. By natomiast montaż nie był problemem, zestawy mają być przygotowane do pracy w konkretnych modelach ciężarówek. Jako pierwsze, właśnie wiosną, pojawią się zestawy dla Mercedesów Atego oraz Actros. Na rok 2023 przewidziano pierwsze modele marki MAN oraz Iveco, a dopisanie do listy każdego kolejnego pojazdu ma być kwestią około 12-miesięcznych przygotowań.

W ciągu dwóch lat sprzedaży firma planuje dostarczyć tysiąc takich pakietów, a sprzedaż 20-tysięcznego zestawu przewidziano już na rok 2030. Pepper Motion przypomina też o ogromnych zaletach ekologicznych towarzyszących przerabianiu istniejących już pojazdów. Szacuje się, że nieprodukowanie nowej ciężarówki, pozostawiając stare podwozie oraz kabinę, zaoszczędzi środowisku 37 ton dwutlenku węgla. Będzie to też ogromna oszczędność finansowa, choć tutaj nie podano na razie konkretów.