Volvo, mongolski kierowca i przerobiony VIN – odzyskane ciężarówki w Kukurykach

Na granicy w Kukurykach trafiła się ostatnio kumulacja podejrzanych ciężarówek. Dzień po dniu zatrzymywano samochody ze śladami ingerencji w pola numeryczne VIN.

Pierwszy taki przypadek miał miejsce w sobotę, 3 września, z udziałem ciągnika siodłowego marki Volvo. Z Polski próbował nim wyjechać 38-letni obywatel Mongolii, a szacunkowa wartość pojazdu wynosiła 50 tys. złotych.

4 września zatrzymano kolejne Volvo, tym razem z 33-letnim Mongołem za kierownicą. Również i ta ciężarówka wyjeżdżała z Polski, a jej szacunkowa wartość wynosiła 70 tys. złotych.

Trzeci przypadek dotyczył ciężarówki marki DAF. Pojazd ten miał szacunkową wartość 40 tys. złotych, a polsko-białoruską granicę próbował nim przekroczyć 58-letni obywatel Białorusi.

Wszystkie trzy ciężarówki zostały zabezpieczone na parkingu strzeżonym, a dochodzenie ma wykazać, czy pochodziły one z kradzieży. Zatrzymano też wszystkich trzech kierowców, przekazując ich w ręce policji.

Oto komunikat Nadbużańskiego OSG:

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Terespolu, na drogowym przejściu granicznym w Kukurykach, odzyskali trzy pojazdy ciężarowe o łącznej wartości 160 tys. zł.

3 września br., przez drogowe przejście graniczne w Kukurykach z Polski na Białoruś, próbował wyjechać zestawem ciężarowym Volvo/Schmitz, 38 – letni obywatel Mongolii. Podczas prowadzonej kontroli granicznej, funkcjonariusze SG ujawnili w pojeździe ingerencję w polu numerycznym VIN. Kierowca został zatrzymany, zaś ciągnik siodłowy Volvo o szacunkowej wartości 50 tys. zł zabezpieczono na parkingu służbowym.

Do kolejnego zdarzenia doszło w sobotę (4 września br.), kiedy to w Kukurykach, na kierunku wyjazdowym z Polski, samochodem ciężarowym marki VOLVO o wartości 70 tys. zł, usiłował przekroczyć granicę 33-letni obywatel Mongolii. Podczas prowadzonej kontroli granicznej funkcjonariusze SG zauważyli ślady ingerencji w pole numeryczne VIN auta.  Kierowca został zatrzymany, auto zabezpieczono, zaś sprawie wszczęto postepowanie przygotowawcze.

Jak się okazało, również i wczoraj (5 września br.) na terenie drogowego przejścia granicznego w Kukurykach,  58 – letni obywatel Białorusi usiłował wywieźć z Polski samochód ciężarowy marki DAF (wartość 40 tys. zł), w którym dokonano ingerencji w pole identyfikacyjne VIN. W sprawie wszczęto postepowanie przygotowawcze.  Zatrzymany kierowca został przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji.

W tym roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG, odzyskali różnego rodzaju pojazdy o łącznej wartości ponad 8 mln zł.