Zbiórki i pomoc dla Ukraińców także w branży transportowej – kilka przykładów akcji

Fot. Epo-Trans Facebook

Polacy na niesamowitą skalę ruszyli z pomocą Ukraińcom. Tysiące osób zaangażowały się w transporcie uchodźców, organizują tymczasowe noclegi, czy też uczestniczą w zbiórkach. W działania te bardzo aktywnie włączyły się także polskie firmy transportowe, w dużej mierze zatrudniające właśnie Ukraińców.

Przykłady długo można by wymieniać, więc wskażę po prostu kilka, na które zwróciłem szczególną uwagę. Wśród zbiórek na pewno wyróżniła się ta z firmy Epo-Trans Tychy, która nie tylko wypełniła naczepę potrzebnymi darami, ale też zapowiadała wysłanie jej wraz z ładunkiem aż do Lwowa. To właśnie ten pojazd widzicie nad tekstem.

Przewoźnicy pomagają też w organizowaniu noclegów dla uchodźców, głównie kobiet i dzieci. Dla przykładu, Sachs Trans już w sobotę poinformował o ulokowaniu w Polsce pięciu rodzin uchodźców, znajdując dla nich miejsce w okolicznych miejscowościach. Elmex Logistics oddał natomiast do dyspozycji swoją rezydencję w Rusiborze spod Poznania, mogącą pomieścić około 50 osób.

W podobne akcje zaangażowali się nawet zagraniczni przewoźnicy z oddziałami w Polsce i tym samym też pracownikami z Ukrainy. Dużą zbiórkę prowadzi na przykład firma De Rooy Transport, przyjmując dary w swojej centrali w Niderlandach. W połowie tygodnia mają one wyruszyć na wschód, by zostać przekazanym potrzebującym Ukraińcom.

Gdyby ktoś szukał informacji o tym jak pomóc, może zgłosić się z zapytaniem do lokalnych władz (jak na przykład urząd miasta), czy też przejrzeć informacje w facebookowej grupie Pomoc dla Ukrainy🇺🇦 Допомога Україні: mieszkanie oraz inna pomoc obywatel.