Zarzuty po wypadku ciężarówki z imigrantami – kierowca miał świadomie wieźć 24 osoby

W nawiązaniu do tekstu:

Przewróciła się ciężarówka z 24 imigrantami w naczepie – tragedia na A3 w Chorwacji

Pojawiły się nowe informacje w sprawie wypadku sprzed półtora tygodnia. Kierowca serbskiej ciężarówki, która przewróciła się w czasie jazdy z imigrantami w naczepie, został aresztowany i usłyszał oficjalne zarzuty.

Jak donosi chorwacki portal „Vecernji.hr”, 43-letni Serb został już zatrzymany na miesiąc w areszcie. W ten sposób chce się zabezpieczyć proces przed ucieczką oskarżonego lub próbą niszczenia dowodów. W areszcie kierowca będzie czekał na rozprawę, w czasie której zostanie oskarżony o świadomy udział w przemycie. Jaka konkretnie będzie groziła za to kara, tego jeszcze nie podano.

Według dotychczasowych ustaleń, MAN miał przekroczyć serbsko-chorwacką granicę z samym tylko ładunkiem papieru, jeszcze bez imigrantów. Na teren Chorwacji wjechał dokładnie o północy, po czym od razu zboczył z głównej trasy i udał się do przygranicznej miejscowości Podgrade. Kierowca był tam umówiony z mężczyzną, którego tożsamości nie udało się jeszcze ustalić. Prawdopodobnie był to jednak przemytnik, który zaoferował 43-latkowi pieniądze za przewiezienie imigrantów na drugi koniec Chorwacji.

Co było dalej, to już wiadomo. Ciężarówka ruszyła w kierunku zachodnim i około godziny 3 w nocy przewróciła się na autostradzie A3 pod miejscowością Novska. W naczepie okazały się znajdować 24 osoby, w tym dwoje dzieci. Cztery osoby poniosły śmierć na miejscu, osiem zostało poważnie poszkodowanych, a jedna z ofiar natychmiast po wypadku musiała mieć amputowaną rękę. Sam kierowca też został poszkodowany, ale nie było to nic poważnego.