Zamówienie na 80 sztuk 15-metrowych naczep – długi zwis i dodatkowe 4 europalety

15-metrowe naczepy, o niecałe półtora metra dłuższe od standardowych, nie przestają być widokiem charakterystycznym tylko dla Niemiec. Nie da się też ukryć, że jest to wynalazek wzbudzający spore kontrowersje, za sprawą naprawdę ogromnych zwisów tylnych, utrudniających manewrowanie. Niemniej właśnie pojawił się kolejny przykład na to, że takie rozwiązanie może przyjąć się także na większą skalę.

Firma BLG Logistics z Bremen, specjalizująca się głównie w przewozach dla branży motoryzacyjnej, poinformowała o zamówieniu na aż 80 wydłużonych naczep, mających właśnie 15 metrów długości. Pierwsze pięć egzemplarzy zostało już dostarczonych i rozpoczęło codzienną pracę, a ich największą zaletą ma być o 10 procent większa przestrzeń ładunkowa, pozwalająca zabrać o nawet cztery europalety więcej. Jednocześnie zużycie paliwa ciągników ma być na podobnym poziomie, jak przy konwencjonalnych naczepach, co w praktyce będzie oznaczało tańszy transport.

BLG Logistics nie uściśliło kto jest dostawcą tych dłuższych pojazdów. Na opublikowanym przez firmę zdjęciu (nad tekstem) można jednak rozpoznać naczepę Fliegl MegaRunner X-tra Long Efficiency, liczącą do 15,03 metra długości i tworzącą tym samym 17,93-metrowe zestawy. Szerzej opisywałem ten pojazd przy okazji premiery z 2020 roku, pod tym linkiem.