Zamówienie na 100 sztuk Iveco S-Way – większe diesle i retardery na Szwajcarię

Gdy Iveco S-Way miało swoją oficjalną premierę, w Polsce rozpoczynał się akurat boom na ciągniki zasilane LNG. Gdy więc pojawiały się informacje o zamówieniach na ten model, w większości występowały w nich właśnie floty gazowe. Ta informacja będzie jednak miała zupełnie inny charakter. Polski, a konkretnie legnicki oddział szwajcarskiej firmy LOG zamówił bowiem 100 sztuk Iveco S-Way zasilanych po prostu olejem napędowym.

Zamówiona konfiguracja przewiduje większy silnik z gamy, o pojemności 13 litrów i mocy maksymalnej 490 KM. Dla porównania, S-Way nadal dostępny jest też wariancie 11-litrowym i 480-konym, ale ta mniejsza jednostka może być według producenta wyraźnie mniej ekonomiczna. Co też ciekawe, firma LOG Polska zdecydowała się na opcjonalny, hydrauliczny retarder, który jest tutaj wyposażeniem zupełnie nieprzypadkowym. Omawiane pojazdy mają bowiem kursować między Szwajcarią, Niemcami oraz Polską, co w praktyce oznacza duże potrzeby w zakresie hamowania.

Jeśli chodzi o komfort pracy, to przewoźnik zdecydował się między innymi na układ wnętrza z dwoma pełnowymiarowymi łóżkami i dużą lodówką wyposażoną dodatkowo w zamrażarkę. Jak ostatnio wyjaśniałem w tym artykule, w przypadku modelu S-Way to nie jest takie oczywiste, gdyż fabrycznie występują tam aż trzy różne układy łóżek, lodówek i foteli. Poza tym kierowcy mają mieć też do dyspozycji fabryczne systemy nawigacji, podkabinowe klimatyzatory postojowe, reflektory w technologii LED, aktywne tempomaty z funkcją przewidywania topografii terenu, a także mechaniczne zamki do ryglowania drzwi w czasie pauzy, znane jako Night Time Safety Lock.

Jak już wspomniałem, całe zamówienie opiewało na 100 ciągników. Z tego 20 egzemplarzy zostało dostarczonych w ostatnim dniu stycznia, a kolejne 80 dojedzie do nich w nadchodzących miesiącach. Jednocześnie przewoźnik poinformował, że wraz ze zrealizowaniem tej transakcji Iveco stanie się dominującą marką we flocie LOG Polska, obecnie liczącej około 160 zestawów. Dlatego też firma postanowiła na stałe związać się z autoryzowaną siecią włoskiego producenta, dla wszystkich nowych ciągników zamawiając fabryczne kontrakty serwisowo-naprawcze 3XL LIFE.