Zalecenia UE dla transportu: proste kontrole, mało dokumentów i toalety na trasach

Komisja Europejska wydała dzisiaj szereg zaleceń dotyczących branży transportowej. Jeśli kraje faktycznie się do nich zastosują, transport drogowy w całej Europie będzie odbywał się bez większych przeszkód. Wszelkie kontrole na graniach mają zostać uproszczone, a kierowcy nie będą musieli posiadać żadnych dodatkowych dokumentów.

Zalecenia dotyczą przede wszystkim kontroli na granicach. Komisja Europejska domaga się zniesienie wszelkich dodatkowych dokumentów, które kierowca ciężarówki musiałyby wypełniać przy okazji kontroli sanitarnej. Zapewne jest to nawiązanie do niesławnych „kart lokalizacyjnych”, które na kilka dni zablokowały granice w Polsce.

Według zaleceń KE, kontrole mają odbywać się bez wysiadania z kabiny. Kierowca ma okazywać jedynie dokument tożsamości oraz prawo jazdy. Akceptowane mają być też dokumenty w formie cyfrowej, zarówno na granicach, jak i w punktach za- i rozładunków. Ponadto żaden kierowca nie ma być dyskryminowany z uwagi na swoją narodowość lub kraj zarejestrowania pojazdu. Dzięki temu możliwe mają być przewozy dalekobieżne lub jazda na „przerzutach”.

KE apeluje też, by znieść wszelkie ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych. Ograniczenia weekendowe, godzinowe lub sektorowe mają zostać tymczasowo unieważnione. Dzięki temu łańcuch dostaw szybciej zostanie odbudowany, umożliwiając pracę innym sektorom gospodarki. Komisja Europejska zaapelowała też o wstrzymanie wystawiania kar za tygodniowe odpoczynki w kabinach.

Dokładniejsze kontrole przewozów pasażerskich jak najbardziej mogą być prowadzone. Żeby jednak nie utrudniać ruchu ciężarówek, KE prosi o wydzielenie specjalnych pasów dla transportu towarowego. Wówczas ciężarówki przejadą przez granicę bez stania w zatorach. Ponadto specjalne korytarze mają zostać stworzone dla osób podróżujących tranzytem. Przykładem mogą tutaj na przykład polskie konwoje z litewskimi „busami”.

Komisja popiera też zwalnianie z kwarantanny kierowców ciężarówek. Niezależnie od trasy przejazdu, osoby pozbawione symptomów zarażenia mają mieć możliwość kontynuowania trasy. KE sprzeciwia się za to wszelkim dodatkowym wymaganiom, jak na przykład konieczność posiadania zaświadczenia lekarskiego, czy jakiegokolwiek innego dokumentu na wypadek przekraczania granicy.

A do tego dochodzi rzecz, na którą czekają tysiące osób. Mianowicie, Komisja Europejska apeluje o przygotowanie zaplecza sanitarnego oraz gastronomicznego dla wszystkich pracowników branży transportowej. Punkty powinny być dostępne na każdej głównej drodze. I oby ktoś tego dopilnował!