Zajechał drogę patrolowi w nieoznakowanej ciężarówce – kolejne nagranie z Anglii

W nawiązaniu do tekstu:

Jak wygląda praca policjantów w ciągniku siodłowym – mandat za telefon i brak pasów

Ledwie kilka dni temu prezentowałem pracę ciężarowego patrolu. Brytyjscy policjanci poruszali się DAF-em CF i obserwowali kierowcę innej ciężarówki, jadącego bez pasów bezpieczeństwa i oglądającego przy tym film.

Tymczasem do sieci trafiło kolejne nagranie z tego typu kontroli. Początkowo można tam zobaczyć jak policjanci obserwują kierowcę w jego własnym lusterku. Widzą jak siedzący po lewej stronie mężczyzna trzyma telefon w dłoni i zajmuje się jego obsługą. Następnie zaś dochodzi do sytuacji, która robi się już wyjątkowo niebezpieczna.

W czasie bycia wyprzedzanym przez policyjnego DAF-a, kontrolowana Scania najpierw zjechała na pas awaryjny, a następnie odbiła na prawo, wyjeżdżając tuż przed radiowóz. Do kolizji niewiele brakowało, policjanci musieli wykonać gwałtowny manewr, a jednocześnie poinformowali o tym swoich kolegów z mniejszego radiowozu. Ci mieli podjechać do wskazanej ciężarówki, by dokonać jej zatrzymania i ukarać kierowcę.

Omawiany przypadek nagrano na autostradzie M40 w hrabstwie Warwickshire. Nie wiadomo jaki mandat otrzymał kierowca Scanii, ale mogło to być co najmniej 200 funtów (1040 złotych). Właśnie tyle wynosi bowiem brytyjski mandat za korzystanie z telefonu w czasie jazdy. A jeśli uznano to też za “nieuważne prowadzenie”, sprawa może trafić nawet do sądu, skutkując grzywną w wysokości do 2500 funtów (13000 złotych) lub utratą uprawnień.

Policyjny DAF CF, służący do tego typu działań:

Mogą występować przejściowe problemy z dostępem do komentarzy na urządzeniach mobilnych oraz podczas korzystania z przeglądarki Firefox. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.