Za tydzień Rosja zamknie się dla unijnych ciężarówek – będzie długa lista wyjątków

Pojawiły się nowe informacje w sprawie wielokrotnie zapowiadanego zakazu wjazdu unijnych ciężarówek do Rosji. Potwierdzona została data wprowadzenia ograniczeń, a także lista planowanych wyjątków.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, nowy zakaz ma wejść w życie 10 października 2022 roku, a więc dokładnie za tydzień. Od tego dnia większość unijnych, w tym także polskich ciężarówek będzie musiała przeładowywać towary tuż za rosyjska granicą, w przeznaczonych do tego punktach. W większości odbędzie się to zapewne przez wymianę naczep, podpinając je do rosyjskich ciągników. To dokładnie taki sam system, jak ten stosowany już od wiosny w transporcie unijno-białoruskim, w odwecie za sankcje nałożone wcześniej przez Unię.

Co ciekawe, największe obawy przez wprowadzeniem takich zasad mieli… Rosjanie. To tamtejsze organizacje przedsiębiorców, a nawet ministerstwo odpowiedzialne za handel, odsuwały zmiany w czasie, by uniknąć kompletnego paraliżu wielu branży. Stąd też wzięła się bardzo długa lista wyjątków, które będą uwzględniane od 10 października. Dopuszczony pozostanie m.in. przewóz żywności, napojów, leków, środków antykoncepcyjnych, nawozów, perfum, szkła, ceramiki, maszyn, urządzeń elektronicznych, tworzyw sztucznych, pojazdów, części samochodowych oraz tytoniu. Łącznie będzie to aż 58 kategorii towarów.

Ponadto ograniczenia nie obejmą żadnych przewozów między krajami unijnymi a obwodem kaliningradzkim. Tamtejsza logistyka jest bowiem tak sparaliżowana, że Rosjanie nie chcą dodatkowo utrudniać jej zakazami.