BMC Tugra 1848 na testach u polskiego przewoźnika – to zupełnie nowy widok

Na początku ubiegłego miesiąca prezentowałem Wam ciągnik siodłowy o nazwie BMC Tugra 1848. Ten pochodzący z Turcji pojazd jest zupełnie nową propozycją na polskim rynku ciężkich samochodów ciężarowych. Jego krajowa sprzedaż właśnie się oficjalnie rozpoczyna, a piewszy egzemplarz demonstracyjny zaczął już trafiać do potencjalnych klientów. Stąd też wzięło się symboliczne zdjęcie, prezentujące BMC w czasie pracy u polskiego przewoźnika.

Wśród pierwszych podmiotów testujących Tugrę jest firma Mapa Trans z Mzyków w województwie śląskim. Przewoźnik ten wykonuje przewozy ładunków płynnych, zwykle prowadzące do krajów Beneluksu lub Europy Środkowo-Wschodniej. Dotychczas wybierał do tych zadań głównie Volvo FH, ale teraz rozważa zakup właśnie omawianej, tureckiej nowości. BMC zostało więc podpięte pod firmową „beczkę” i rozpoczęło test na bliskiej trasie międzynarodowej, łączącej południową Polskę z miejscowością Komarom na północy Węgier. Była to od razu trasa z pełnym obciążeniem, jako że z załadunku w Jaworznie pojazd wyjechał z masą całkowitą na poziomie 39 980 kilogramów. Po rozładunku masa własna zestawu wyniosła 14 800 kilogramów.

Co ciekawe, testowe BMC jest ciężarówka dwupaliwową, jeszcze przez importera wyposażoną w polską instalację LPG. Układ ten ma zastępować część oleju napędowego dwukrotnie tańszym gazem, przekładając się w ten sposób na paliwowe oszczędności. Jak natomiast proporcje takiej mieszanki wypadają w praktyce? Według wyliczeń Łukasza Walkowicza z Mapa Transu, całe „kółko” na Węgry i z powrotem liczyło 984 kilometry, a pomiar z tankowania wskazał zużycie 235 litrów oleju napędowego i 95 litrów gazu. W przeliczeniu daje to 23,9 litra ON oraz 9,65 litra LPG na 100 kilometrów, a więc odpowiednio 71 oraz 29 procent.

To oczywiście jeden z wielu testów, które BMC ma przed sobą w polskich firmach. Pytanie, czy norma marka przyjmie się na rynku, nadal pozostaje więc otwarte. A jeśli interesują Was szczegóły techniczne lub detale dotyczące kabiny, to zapraszam do następującego tekstu lub nagrania: Nowy ciągnik na polskim rynku – BMC Tugra w szczegółach, na filmie i na zdjęciach