Wyciek gazu z ciężarówki zasilanej LNG – strażacy musieli zamknąć autostradę

Fot. Feuerwehr Oberhausen

Wyciek gazu ziemnego ze zbiornika ciężarówki wymagał interwencji aż ośmiu zastępów straży pożarnej. Te nietypowe utrudnienia miały miejsce na niemieckiej autostradzie A42, na zachodzie Zagłębia Ruhry, łącząc się niestety z potężnym paraliżem ruchu.

W zdarzeniu uczestniczył ciągnik fabrycznie przystosowany do zasilania płynnym gazem ziemnym, w skrócie znanym jako LNG. Pojazd po obu stronach ramy wyposażony był w kriogeniczne zbiorniki, zdolne przechowywać gaz w temperaturze rzędu -150 stopni Celsjusza. I choć z złożenia jest to wyposażenie o wyjątkowo solidnej konstrukcji, zarówno w kwestii izolacji termicznej, jak i odporności na uderzenia, to w czasie środowego przejazdu doszło do poważnych problemów technicznych, skutkujących właśnie wyciekiem gazu.

Fot. Feuerwehr Oberhausen

Jak donosi komenda straży pożarnej z miasta Oberhausen, wyciek pojawił się w zbiorniku ciężarówki i miał charakter ciągły. Kierowca zatrzymał wówczas zestaw na pasie awaryjnym, a wezwane na miejsce służby całkowicie zamknęły jezdnię autostrady A42 prowadzącą w kierunku Dortmundu. Zadanie uszczelnienia zbiorników powierzono strażakom z oddziałów chemicznych, podczas gdy pozostałe zastępy osłaniały ciężarówkę, z uwagi na zwiększone prawdopodobieństwo wybuchu.

Na szczęście żadna osoba nie została przy tym poszkodowana. Niemniej usunięcie wycieku okazało się znacznie trudniejsze niż początkowo zakładano i strażacy prowadzili swoje działania przez trzy i pół godziny. Dopiero pod wieczór mogli przekazać miejsce zdarzenia pod nadzór autostradowej policji, by ta stopniowo zaczęła rozładowywać zator.