Z Norwegii do Holandii na autopilocie, już w ciągu czterech lat – duży test ciężarówek

Norweska, państwowa firma ITS Norway szykuje pierwszy duży test samochodów ciężarowych z autopilotami w Europie. Uczestniczące w nim mają poruszać się samodzielnie, bez pomocy człowieka i bez konieczności podążania za innym samochodem.

Cały projekt rozłożono na cztery lata, z czego pierwsze próby odbędą się w Hamburgu, w porcie oraz jego okolicach. Sprawdzi się tam ogólne działanie autopilotów, ich zdolność do poruszania się w gęstym ruchu, a także możliwości inteligentnej komunikacji między ciężarówką a drogą.

Kolejny etap testu odbędzie się już na trasie międzynarodowej, łączącej holenderski port w Rotterdamie oraz norweski port w Moss (nieco na południe od Oslo). Testowe ciężarówki mają przy tym przekraczać granice czterech krajów i będą poruszały się w ruchu publicznym, także z wykorzystaniem autostrad oraz promów.

Kto dostarczy do testu ciężarówki, technologię oraz ładunki? Tutaj ITS Norway wymienia całą listę partnerów, takich jak producenci ciężarówek DAF oraz Volvo Trucks, logistyczni giganci DFDS, Gruber Logistics oraz Moller Maersk, a także prawdziwy specjalista od autopilotów i zdalnego sterowania, czyli firma Einride. O tym ostatnim przedsiębiorstwie dopiero co szerzej pisałem w następujących artykułach: Tak wygląda przyszłość pracy kierowców ciężarówek – targowe wizje producentów oraz Niemiecki oddział dla ciężarówek ze zdalnym sterowaniem – jest już pierwszy klient

Na zdjęciu: Volvo Vera na testach z kontenerem DFDS