Z fabryki wyjechał 50-tysięczny DAF nowej generacji – to ciągnik siodłowy XG 480

W listopadzie 2021, a więc dokładnie półtora roku temu, z fabryki wyjechał pierwszy seryjny DAF nowej generacji. Dzisiaj natomiast firma ogłosiła pierwszy jubileusz, informując o przekazaniu już 50-tysięcznego egzemplarza.

Ten jubileuszowy pojazd to biały ciągnik siodłowy DAF XG 480, dostarczony dla holenderskiej firmy Kleijn Transport, zajmującej się między innymi przewozem kontenerów. Jego kierowca będzie miał do dyspozycji między innymi wydłużoną kabinę sypialną oraz system kamer zastępujących lusterka, a praca odbędzie się w transporcie międzynarodowym. Ciągnik okazał się też częścią większego zamówienia, będąc już pięćdziesiątą sztuką tego modelu, która trafiła dotychczas do Kleijn Transport.

Sam producent przyznaje, że nigdy wcześniej, w ciągu całej 95-letniej historii, nie udało mu się dostarczyć 50 tys. egzemplarzy nowego modelu w tak krótkim czasie od premiery. Świadczy to więc zarówno o popularności tych pojazdów, jaki i o wielkości aktualnego rynku samochodów ciężarowych w Europie. Poza tym nieprzypadkowa może być informacja, że to właśnie model XG załapał się na 50-tysięczną dostawę. Model ten – z wydłużoną sypialnią, a jednocześnie średnią wysokością dachu – okazał się wyjątkowo często wybieranym wariantem. W skali całej Europy stanowi on aż 40 procent zamówień, natomiast w Polsce potrafi to być nawet 60 procent (pełne statystyki omawiałem w tym artykule).

A przy okazji dodam, że po tych 50 tysiącach nowe DAF-y przechodzą już pierwszą modernizację, między innymi z rozszerzeniem oferty klimatyzacji postojowych, czy zmianami w osprzęcie paliwowym silnika. Więcej na ten temat: DAF: modernizacja nowych modeli, koniec starych kabin, klimatyzacja na pauzy i elektryki