DAF: modernizacja nowych modeli, koniec starych kabin, klimatyzacja na pauzy i elektryki

Powyżej, od lewej: DAF XD oraz DAF XF

Wkrótce upłyną dwa lata, od kiedy nowa generacja ciężarówek marki DAF miała swoją oficjalną premierę. Holenderski producent zaczyna już więc mówić o pewnych nowościach, które mogą zostać wprowadzone w ciągu nadchodzących miesięcy.

Jedna z pierwszych zmian dotyczy wyposażenia z zakresu komfortu na pauzie. Konkretnie mowa tutaj o klimatyzacji postojowej, która dotychczas dzieliła nowe DAF-y na dwie grupy: topowy model XG+ mógł otrzymać zintegrowany, bardziej wydajny klimatyzator pod kabiną, a tańsze modele XG oraz XF były dostępne tylko z klasycznymi klimatyzatorami dachowymi. W drugiej połowie bieżącego roku taki podział ma jednak zniknąć i wszystkie trzy modele staną się dostępne z klimatyzacją postojową montowaną pod kabiną.

Pewnych zmian można spodziewać się także w zakresie silników, w tym oprogramowania sterującego lub ewentualnie układów wtryskowych. Tutaj bardziej konkretne daty i opisy zmian nie zostały jeszcze wskazane, ale raczej na pewno wydarzy się to do przyszłego roku. Tę zmodernizowaną wersję przedstawiciele marki DAF nazywają bowiem „wersją na rok 2024”.

Również przed końcem bieżącego roku w Polsce możemy spodziewać się nowych DAF-ów z napędem całkowicie elektrycznym. Pierwszy egzemplarz tego typu, o charakterze demonstracyjnym, powinien dotrzeć do naszego kraju w październiku i będzie ciągnikiem siodłowym z kabiną sypialną. Taki wybór jest nieprzypadkowy – jak wykazały rozmowy z polskimi firmami, interesują je bardziej elektryczne ciągniki niż elektryczne podwozia.

Co natomiast z pojazdami poprzedniej generacji, z serii XF oraz CF? Te mają pozostać w ofercie jeszcze przez około rok. Ich zupełne wycofanie z produkcji planowane jest bowiem na I kwartał 2024 roku, jako że w życie wejdą wówczas nowe unijne wymagania w zakresie wyposażenia, zabezpieczenia układów elektrycznych i widoczności z kabin. Starsze generacje pojazdów nie spełniłby tych wymagań, a dostosowywanie ich do zmian miałoby bardzo ograniczony sens. Jak bowiem pokazuje przykład polskiego rynku, nowe modele już w ubiegłym roku stanowiły ponad 80 procent sprzedaży. Z tego znakomita większość z nich (również około 80 procent) miała kabiny typu XG, o wydłużonej sypialni i średnim podwyższeniu dachu.

Źródło zdjęcia: DAF XF w nowych wersjach już w Polsce – galeria zdjęć z ciągnikiem oraz wywrotką