Pseudozestaw na bazie Fuso Canter przewrócił się na stacji – kierowca był nietrzeźwy

3,5-tonowe Fuso Canter, wyposażone w zabudowę z własną osią i tym samym zarejestrowane jako 7-tonowy pseudozestaw z naczepą, to pojazd, który już na pierwszy rzut oka może wydawać się mało stabilny. Zwłaszcza gdy mowa o egzemplarzu z bardzo wysokim nadwoziem, dwukrotnie przewyższającym kabinę. A gdy dodamy do tego nietrzeźwego kierowcę, wyjaśnienie dla powyższej sceny może okazać się całkowicie gotowe…

To kompletnie zaskakujące zdjęcie, wykonane dzisiaj przez policję z holenderskiej miejscowości Kaatsheuvel, przedstawia właśnie trzyosiowego Cantera, który przewrócił się w czasie wjeżdżania z drogi szybkiego ruchu na stację benzynową. Jego kierowca najprawdopodobniej wykonał wówczas gwałtowny ruch kierownicą, przez co ciężarówka wpadła w poślizg, obróciła się dookoła własnej osi i spadła na lewy bok nadwozia.

Podnoszenie ciężarówki:

Na szczęście żadna osoba nie została w tym zdarzeniu poszkodowana. Uszkodzenia samochodu były stosunkowo niewielkie, a zabudowa-naczepa jak najbardziej zdołała utrzymać się na ramie. Niemniej kierowca może mieć teraz spore problemy. Jak bowiem podała lokalna policja, wstępna kontrola wykazała upojenie alkoholem lub odurzenie narkotykami. Dlatego, pomimo nieodnotowania osób rannych, w sprawie zostało wszczęte oficjalne śledztwo.

A skoro już możemy zobaczyć taką ciężarówkę od dołu, należy się wyjaśnienie czym tak naprawdę jest ten pseudozestaw. Otóż to typowo holenderski wynalazek, w którym 3,5-tonowe podwozie pod zabudowę rejestrowane jako ciągnik, a zabudowa otrzymuje własną oś i rejestrowana jest jako naczepa. Gdy więc taka „naczepa” zostanie położona na „ciągniku”, staje się to de facto pojazdem członowym, zwykle mającym 7-tonowe DMC i jakieś 2,5 tony ładowności. W praktyce to też oznacza, że kierowcy wystarczy prawo jazdy kategorii B+E, znacznie tańsze i łatwiejsze do wyrobienia niż kategoria C, a przy tym nie potrzebuje on czasochłonnego kursu na kwalifikację wstępną. A więcej na ten temat przeczytacie między innymi w tych artykułach.

Proces zakładania naczepy, na przykładzie Craftera: