Wywrotka XD z Holandii i trzyosiowe Atego z Kirgistanu – nietypowe spotkanie MOP-ie

MOP między Warszawą oraz Mszczonowem, nowiutki DAF XD z trójstronną wywrotką i holenderskimi rejestracjami, a do tego co najmniej pełnoletni Mercedes-Benz Atego na tablicach z Kirgistanu, w pięcioosiowym zestawie do przewozu koni i z napisami po arabsku na spojlerze – to widok który, która może zaskakiwać. Dlatego postanowiłem poświęcić mu kilka akapitów.

Miejsce akcji to MOP Urzut przy trasie S8, nieopodal Nadarzyna. Holenderską wywrotką przyjechałem tam osobiście, w ramach wczorajszej prezentacji DAF-a XD w nowej wersji Extra Robust, łączącej terenowe dodatki z szosową konfiguracją. Za to Mercedesa Atego wypatrzyłem w czasie dojeżdżania do rajki, gdyż stał on akurat na obrzeżu placu. Od razu zatrzymałem się więc obok i wyskoczyłem z kabiny, by wykonać pamiątkową fotografię.

Atego okazało się reprezentować pierwszą generację tego modelu, z lat 1998-2004, a rejestracja z cyframi „02” wskazywała na miasto Osz w południowym Kirgistanie, położone jakieś 5 tys. kilometrów na wschód od Warszawy. Pojazd zwracał też uwagę bardzo nietypową, niefabryczną konfiguracją, wszak małe koła – typowe dla lekkiego podwozia o DMC 12 lub 15 ton – połączono tutaj z trzecią osią wleczoną. Ta dołożona oś była wręcz ukryta za spojlerami i dało się ją zauważyć tylko po bliższym spojrzeniu. Z tyłu jechała natomiast tandemowa przyczepa, co włącznie z zabudową ciężarówki tworzyło raczej zmęczony życiem zestaw do przewozu koni.

Niestety, w momencie wykonania zdjęć firanki były przysłonięte, a przy kabinie nie było widać żadnego kierowcy. Nie udało mi się więc pozyskać jakiś dokładniejszych informacji o trasie tego zestawu. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że Atego po prostu utknęło w naszym kraju, nie mogąc kontynuować przejazdu. Ciężarówka sprawiała już bowiem wrażenie zastanej, a na Trucksfoto.com można znaleźć jej zdjęcie z ubiegłego miesiąca, wykonane w tym samym punkcie tego samego parkingu (fotografia pod tekstem).

Wspomnianego DAF-a XD Extra Robust już wkrótce będziecie mogli obejrzeć nieco bliżej, gdyż zaraz zabiorę się do pisania tekstu na jego temat.

Zdjęcie z ubiegłego miesiąca:

Kirgistan na mapie: