Wywrotka dotyka przewodu energetycznego i staje w ogniu – jak się uratować?

Wczorajszy artykuł zatytułowany Wywrotka zerwała przewód energetyczny – kierowcę uratowało czekanie w kabinie wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Jest to też jednak temat wymagający uzupełnienia, jako że od razu rodzą się dwa istotne pytania: jak zachować się w przypadku stania obok ciężarówki, a także jak reagować w przypadku pożaru?

Dla przypomnienia: w czasie wtorkowego zdarzenia ciągnik siodłowy z wywrotką zerwał przewód energetyczny. Jego kierowca podjął wówczas decyzję o pozostaniu w kabinie tak długo, aż służby ratunkowe pozwolą mu na opuszczenie pojazdu. Była to decyzja jak najbardziej słuszna, gdyż kontakt z pojazdem oraz z ziemią mógłby zakończyć się tragicznie.

Co jednak w sytuacji, gdyby zerwany przewód doprowadził do pożaru ciężarówki? Instynkt będzie podpowiadał ucieczkę z pojazdu i faktycznie można taką ucieczkę podjąć. Należy to jednak zrobić w odpowiedni i niestety niełatwy sposób, mianowicie poprzez wyskoczenie z pojazdu, koniecznie ze złączonego nogami i bez podpierania się ręką. Chodzi tutaj o to, by nasze ciało miało tylko jeden punkt kontaktu z przestrzenią naładowaną prądem. Co więcej, po zaskoczeniu na ziemię dalej powinniśmy oddalać się w podskokach, również ze złączonymi nogami. Ewentualnie możemy spróbować bardzo powolnego szurania nogami po ziemi.

Drugi scenariusz to sytuacja, w której ciężarówka dotknie przewodu elektrycznego, a my stoimy obok niej. Może to wystąpić na przykład przy rozładunku HDS-em, czy w przypadku wywrotki obsługiwanej z zewnątrz. Zasady postępowania są wówczas podobne, jak powyżej. Po pierwsze, najlepiej po prostu się nie ruszać, stojąc bez odrywania nóg od ziemi i czekając na profesjonalny ratunek. Jeśli natomiast musimy oddalić się od pojazdu, na przykład w związku z pożarem, po raz kolejny powinniśmy odskakiwać ze złączonymi nogami lub szurać nogami ziemi, z minimalnymi odstępami. W ten sposób powinniśmy oddalić się na odległość co najmniej 10 metrów od pojazdu.

A teraz czas na wyjaśnienie. Gdybyśmy dotknęli jednocześnie ciężarówki oraz gruntu, nasze ciało stałoby się przewodnikiem prądu, najprawdopodobniej prowadząc do porażenia. Właśnie stąd zwykle biorą się tragedie związane z wywrotkami. Podobnie będzie wyglądała sytuacja jeśli rozłączymy nogi przy poruszaniu się po ziemi. Wówczas nasze nogi mogą trafić na miejsca będące pod różnym napięciem, staną się przewodnikiem prądu i doprowadzą do naszego porażenia.

Poza zasadami opisanymi powyżej, wskazane jest też zerwanie połączenia z siecią trakcyjną, a więc na przykład opuszczenie zabudowy lub żurawia. W wielu przypadkach będzie to jednak niemożliwe z uwagi problemy z układem elektrycznym pojazdu. Poza tym trzeba pamiętać, by przy jakiejkolwiek próbie operowania zabudową stosować się do zasad wymienionych powyżej.

Jeśli ktoś szuka potwierdzenia powyższych informacji, znajdzie je na przykład w kanadyjskich filmach BHP, przygotowanych przez organizację WorkSafeBC. Nagrania te mają bardzo przystępny charakter, choć niestety dostępne są tylko po angielsku. Dwa takie publikacje zamieszczam poniżej.

HDS dotyka przewodów:

Koparka dotyka przewodów i staje w ogniu: