Wyświetlacz ciśnienia w oponach całego zestawu – Actros z systemem Goodyear

Oto kolejny przykład przygotowań na lipiec 2024 roku, gdy w życie wejdzie nowa lista obowiązkowego wyposażenia wszystkich nowo rejestrowanych samochodów ciężarowych. Jednym z jej wymogów będą wyświetlacze ciśnienia w oponach, wskazujące dane z całych zestawów, włącznie z naczepami lub przyczepami.

Na dziesięć miesięcy przed tymi zmianami, firma Goodyear poinformowała o zintegrowaniu swojej aplikacji DriverHub z pokładowym systemem Mercedes-Benz Truck App. Dzięki temu kierowca będzie mógł wyświetlić dane z systemu Goodyear bezpośrednio na desce rozdzielczej ciężarowego Mercedesa, zapoznając się tam z ciśnieniem w każdej oponie. Aplikacja ostrzeże też kierowcę o każdym ubytku ciśnienia wynoszącym co najmniej 20 procent, określając przy okazji, czy to ubytek szybki, czy też powolny. Poza tym aplikacja ma alarmować o wzroście temperatury w oponach, mogącym zapowiadać wystrzał.

Dołączone zdjęcia prezentują jak omawiane rozwiązanie wygląda w praktyce, na pulpicie Actrosa piątej generacji. Abstrahując już natomiast od unijnych wymogów, takie rozwiązanie ma realnie wpływać na bezpieczeństwo. Jak bowiem wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Goodyear, nawet trzy czwarte ciężarówek jeżdżących na międzynarodowych trasach ma zaniżone ciśnienie w ogumieniu. To natomiast nie tylko podwyższa zużycie paliwa, ale też mocno przyczynia się do wspomnianych wystrzałów. Pełne wyniki badania omawiałem w następującym artykule: Trzy czwarte ciężarówek z niskim ciśnieniem w oponach – średnio o 12,8% za mało