Wydane już prawo jazdy ma pozostać bezterminowe – proces w sprawie kategorii C

Wymiana praw jazdy na terminowe to już w Polsce norma. W przypadku kategorii C oraz C+E przyznaje się też bardzo krótkie okresy, zaledwie pięcioletnie. Następnie trzeba zaś odbyć badania lekarskie i psychologiczne, a także opłacić nowy dokument, łącznie poświęcając na ten cel nawet pół tysiąca złotych.

Jak jednak donosi „Rzeczpospolita”, wcale nie musi to tak wyglądać. Pewien kierowca wygrał bowiem sprawę w wojewódzkim sądzie administracyjnym, dotyczącą właśnie zmiany uprawnień na terminowe.

Mężczyzna posiadał już prawo jazdy kategorii C, wydane bezterminowo, w 2001 roku. W ubiegłym roku postanowił zaś rozszerzyć swoje uprawnienia o dodatkową kategorię i tym samym złożył wniosek o wydanie nowego dokumentu. Takie prawo jazdy jak najbardziej otrzymał, lecz jego prawo jazdy kategorii C automatycznie zamieniło się z bezterminowego na pięcioletnie.

Kierowca złożył więc skargę w sądzie, konkretnie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie. Ten natomiast uznał, że skarga jest zasadna i uprawnienia wcześniej już wydane nie powinny być obejmowane zmianami. Innymi słowy, kategoria C nadal powinna być w tym przypadku bezterminową, a na okres pięcioletni można przyznać tylko nowe uprawnienia, jak na przykład C+E lub D.

Jest jednak pewien problem. Powyższy wyrok nie jest prawomocny i tym samym nie wprowadza on stałej zmiany w całym kraju. Urzędy dalej będą więc zmieniały uprawnienia na terminowe, a kierowcom pozostanie walczyć o to w sądach.