Włochy zaskarżyły Austrię za blokowanie ciężarówek – sprawa oficjalnie trafiła do KE

Zakazy sektorowe (dla wybranych rodzajów ładunków), zakazy zimowe (by ułatwić ruch turystyczny), zakazy ilościowe (z odliczaniem ciężarówek na granicy), a do tego też zakazy nocne – z tak długą listą utrudnień spotykają się kierowcy jeżdżący do Włoch przez Austrię. Potrafi to skutkować ponad 100-kilometrowymi korkami do granicy (przykład tutaj) i przekłada się na ogromne, gospodarcze straty. Dlatego też władze Włoch właśnie wszczęły oficjalną skargę przeciwko Austriakom, oskarżając ich o złamanie unijnych wolności.

Wczoraj, 15 lutego 2024 roku, Włosi przesłali oficjalny wniosek do Komisji Europejskiej. Stanowi on tak zwane „wezwanie do usunięcia uchybień”, polegających na zakłócaniu wolności przepływu usług oraz towarów. W praktyce oznacza to, że Komisja Europejska będzie teraz musiała przeanalizować austriackie zakazy, określić ich wpływ na transport drogowy i ewentualnie też zmusić Austrię do poluzowania zasad, pod groźbą kary finansowej.

Teoretycznie sprawa wydaje się prosta. Nie brakuje bowiem dowodów na to, że Austriacy nadmiernie utrudniają ruch ciężarówek, a poparcie dla włoskiej skargi wyraziło także największe stowarzyszenie przewoźników z Niemiec (organizacja BGL). Niemniej w praktyce wszystko może przerodzić się w wieloletni proces, w którym Komisja nie zdoła zmusić Austrii do zmiany zachowania. Takie wnioski wypływają z poprzednich postępowań prowadzonych w Brukseli.

Cała sprawa dotyczy oczywiście tras między niemiecko-austriacką granicą w Kufstein a austriacko-włoską w Brennero. Austriacki land Tyrol wprowadza tam bardzo liczne ograniczenia, tłumacząc je rekordowo wysokim natężeniem ciężarowego ruchu. Tyrolczycy bronią się też badaniem, według którego przewoźnicy specjalnie nadrabiają kilometry i przejeżdżają przez Brennero, by uniknąć drogiego tranzytu przez Szwajcarię (omawiałem to badanie tutaj). Jeśli natomiast chodzi o potencjalne rozwiązanie problemu, to miało nim być sprzedawanie zezwoleń na przejazd przez Brennero konkretnego dnia, o konkretnej porze, by dzięki temu równomiernie rozłożyć ruch. Niemniej jak na razie nie poczyniono tutaj konkretniejszych kroków.