Wiózł osiem radiowozów na burtowej naczepie – dwie sztuki stały w poprzek zestawu

Powyżej: nagranie w malezyjskiej telewizji

W ramach regularnej porcji egzotyki, przeniesiemy się dzisiaj do Malezji. Wywiązała się tam ostatnio bardzo ciekawa afera, dotyczące przewozu używanych radiowozów.

Malezyjski przewoźnik dysponował zestawem typowym dla tamtejszego rynku – był to trzyosiowy ciągnik Volvo FM, połączony z otwartą, trzyosiową naczepą o wysokich burtach. I choć nie brzmi to jak sprzęt do przewozu samochodów, na naczepie umieszczono aż osiem aut osobowych, mocując je w prowizoryczny sposób.

Długość naczepy była wystarczająca dla trzech samochodów średniej klasy. I właśnie taka trójka sedanów stworzyła pierwszą warstwę, normalnie umieszczoną między burtami. Na to nałożono trzy kolejne samochody, ustawiając je na dachach niższych egzemplarzy i mocując do naczepy pasami. Wszystko zwieńczyła zaś trzecia warstwa, tym razem z krótszymi samochodami, które ustawiono… w poprzek naczepy.

Tak to wyglądało:

Już samo ułożenie samochodów mogłoby wzbudzać ogromne zaskoczenie. Jakby jednak odwagi było mało, wszystkie osiem pojazdów miało policyjne oznaczenia! Nic więc dziwnego, że jakiś przypadkowy kierowca ciężarówki uwiecznił ten zestaw na filmie i opublikował go w sieci. Tam nagranie zrobiło niemałą furorę, obiegło malezyjskie media i w końcu dotarło także do samej policji.

Funkcjonariusze opublikowali oficjalne wyjaśnienia, odcinając się od takiej organizacji transportu. Jak podają, wszystkie osiem radiowozów zostało sprzedanych na aukcji, jako sprzęt wycofany z użytku. Kupujący odebrał je na strefie przemysłowej w miejscowości Seremban, a dalszym transportem miał zająć już we własnym zakresie.

Co więcej, policjanci postanowili dotrzeć do kierowcy ciężarówki, by ukarać go za taki sposób przewożenia radiowóz. Okazało się to 32-letni mężczyzna, który usłyszał już zarzut „przewożenia ładunku w pojeździe w sposób niebezpieczny dla innych użytkowników ruchu”. Jaka grozi za to w Malezji kara, tego niestety nie udało mi się ustalić.

Większość radiowozów z nagrania to malezyjskie Protony Waja, technicznie spokrewnione z Mitsubishi Carismą oraz Volvem S40. Samochody te produkowano w latach 2000-2011 i miały one około 4,5 metra długości. Przykładowe zdjęcie:

Proton Waja polis
IW, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons