Wielton wchodzi na turecki rynek – szykuje się walka z lokalnym potentatem

W październiku ubiegłego roku pisałem o planach Grupy Wielton na okres 2023-2027.  Wśród nich pojawiło się założenie, by w ciągu zaledwie czterech lat zwiększyć sprzedaż z 23 do 45 tys. pojazdów rocznie, a jednocześnie zdobyć aż 13 procent udziału w europejskim rynku. Dzisiaj pojawiła się natomiast informacja, którą wskazuje się jako element realizacji tych planów.

Chcąc dotrzeć do nowych klientów, Wielton ogłosił sprzedażowy debiut na kolejnym rynku. Tym razem będzie to Turcja, gdzie podpisano właśnie umowę z lokalną siecią dealerską. Okazała się nią firma Doğuş Otomotiv, będąca też tureckim dystrybutorem ciężarówek marki Scania. To natomiast oznacza automatyczny dostęp do szerokich kontaktów z branży transportowej.

Już w listopadzie Turcy pojawili się w Polsce, by zwiedzać wieluńską fabrykę. Obecnie prowadzą prace nad przygotowaniem oferty handlowej, a następnie zacznie się wyznaczanie punktów z autoryzacją na sprzedaż i serwisowanie.

Sama Turcja jest rynkiem naprawdę dużym i dysponującym ogromnym potencjałem. Choć Wielton raczej nie będzie tam miał łatwego zadania, jako że czeka go konkurencja z lokalnym potentatem rynku naczep, czy grupą Tirsan. Ta sprzedaje nie tylko pod własną marką, ale też przejęła zachodnie firmy Kässbohrer, Talson oraz Van Eck.