WFP szuka przewoźników do tras na Ukrainę – 80 zestawów dla pomocy [nieaktualne]

Z uwagi na ogromną liczbę zgłoszeń, powszechne zbieranie chętnych zostało zatrzymane. Najwyższe wyrazy uznania dla Was za ekspresowe doprowadzenie do tego typu sytuacji.


Międzynarodowa organizacja przewoźników IRU szuka firm gotowy do transportu na Ukrainę. Do przewiezienia jest pomoc humanitarna, o łącznej masie ponad 1000 ton oraz szacowanej objętości ponad 7000 metrów sześciennych. Można to więc przeliczyć na co najmniej 80 zestawów z pełnowymiarowymi naczepami.

Apel powstał na prośbę Światowego Programu Żywnościowego (World Food Programme, WFP), a więc jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie, za którą stoi sam ONZ. Oficjalne wezwanie IRU, w języku angielskim, znajduje się pod tym linkiem. Poniżej przygotowałem zaś tłumaczenie najważniejszych informacji oraz wymagań.

Oczekiwania wobec przewoźników:

Przewiezienie ładunków na teren Ukrainy, z Polski (Rzeszów) na Ukrainę (Lwów).

Preferowana metoda transportu

Ciężarówka z najwyżej klasy tonażowej, bez dzielenia na różne pojazdy, bez przeładunku na granicy. Oczekujemy dostaw od drzwi do drzwi. Załadunek zostanie zapewniony przez magazyn, po stronie nadawcy towaru. Rozładunek najchętniej po stronie wykonawcy przewozu, choć w cenie można wnioskować o zorganizowanie pomocy w tym zakresie.

Alternatywne metody transportu

– Ładunek może zostać przeładowany między ciężarówkami na granicy. Koordynacja oraz dokonanie przeładunku zostanie zorganizowane przez przewoźnika.

– Ładunek zostanie dostarczony na Ukrainę koleją. Firma transportowa będzie odpowiedzialna za odebranie towaru z magazynu, przeładowanie na wagony, a następnie ostateczne dostarczenie towaru na miejscu.

Dla wszystkich rodzajów przewozu ubezpieczenie jest zalecane, choć nie jest obowiązkowe.

Planowana zawartość ładunków

– Żywność

– Przedmioty użytku domowego, ubrania, materiały budowlane itp.

– Artykuły medyczne

– CAŁY ŁADUNEK BĘDZIE POMOCĄ HUMANITARNĄ