Węgierski Waberer’s już w połowie należy do zięcia Orbana – były prezes sprzedał akcje

Choć firma Waberer’s International istnieje oficjalnie od 17 lat, na temat jej historii można by już stworzyć cały serial dokumentalny. Nowe rozdziały stale się bowiem pojawiają, a najnowszy z nich dotyczy przejmowana firmy przez bliskich premiera Węgier, czyli Viktora Orbana.

Co wydarzyło się dotychczas:

W ramach szybkiego przypomnienia podam, że Waberer’s International powstał w oparciu o sprywatyzowanie firm państwowych, wywodzących się jeszcze z okresu Węgierskiej Republiki Ludowej. Były to przedsiębiorstwa Volán Tefu (odpowiednik naszej sieci PKS), a także Hungarocamion (odpowiednik naszego Pekaes Warszawa), których wykupieniem oraz przekształceniem w dużą, nowoczesną firmę transportową zajął się biznesman imieniem György Waberer. Cały ten proces trwał w latach 1994-2002, a w 2006 roku przypieczętowano go zmianą nazwy na Waberer’s International.

W kolejnych latach pan Waberer rozbudował firmę, a następnie zaczął stopniowo się z niej wycofywać. Od kilku lat nie był już prezesem, a także zaczął ograniczać swoje udziały, pozostawiając sobie jedynie 22,88 procent akcji. Choć nadal zasiadał w radzie nadzorczej firmy. Trzeba też podkreślić, że pod władaniem nowych prezesów przedsiębiorstwo popadło w olbrzymie problemy finansowe, ograniczając flotę i zatrudnienie kierowców o ponad 30 procent. Od dwóch lat firma wychodzi jednak na prostą, a György Waberer uznał to za odpowiedni moment na ostateczne wycofanie.

Wydarzenia najnowsze:

Jak poinformowała w tym tygodniu sama firma Waberer’s International, György Waberer zdecydował się na opuszczenie rady nadzorczej oraz sprzedanie wszystkich nadal posiadanych udziałów. Jednocześnie na zakup wszystkich tych akcji zdecydowała się firma Merkport Zrt, należąca do Grupy BDPST. Tym samym Grupa BDPST ponad dwukrotnie zwiększyła swoje udziały w Waberer’s International, dotychczas mając tam już 20,99 procent, a teraz osiągając łącznie 49,64 procent.

Sprawa jest tym bardziej ciekawa, że właścicielem Grupy BDPST, powstałej ledwie w 2015 roku, jest Istvan Tiborcz. To natomiast nikt inny, jak mąż najstarszej córki Viktora Orbana, czyli po prostu zięć premiera Węgier. Ujmując więc to wszystko w innych słowach, już niemal połowa udziałów w Waberer’s International właśnie trafiła w ręce bliskich Viktora Orbana.