rekrutuj 40ton665
Opublikowane 7 Wrzesień, 2017

Volvo FM 420, które może jeździć po torach i zgrzewać szyny, mający ukraińsko-polską zabudowę

volvo_fm_420_na_torach_1

Uwaga, sprostowanie: za konstrukcję zabudowy odpowiadają polscy, a nie włoscy inżynierowie z firmy Copma. Nadwozie zostało w Polsce i zaprojektowane, i wykonane. Bardzo przepraszam za wprowadzenie w błąd!


Ta wyjątkowa ciężarówka to “mobilny kompleks zgrzewający KCM 007”, na podwoziu Volva FM 420. Jak sama nazwa wskazuje, będzie on służył do zgrzewania, a konkretnie do zgrzewania szyn kolejowych, robiąc to bezpośrednio na torach. Ponadto mamy tutaj do czynienia z pojazdem dwudrogowym, mogącym jeździć zarówno po zwykłych jezdniach, jak i po torach kolejowych. Jak zaś twierdzą twórcy tej konstrukcji – polskie oddziały szwedzkiego Volvo Trucks, ukraińskiego KZESO Machinery oraz włoskiego Copma – mowa tutaj o pojeździe unikalnym nie tylko w Polsce, ale także w skali całej Europy. Dotychczas w opisywanym zastosowaniu występowały bowiem pojazdy wyłącznie torowe.

Co ciekawego KCM 007 może zaoferować klientom? Na drogach Volvo jeździ niczym zwykłe ciężarówki, natomiast na torach może osiągać do 50 km/h. Przejście na ruch kolejowy dokonywane jest na przejazdach kolejowych, a dzięki obrotowemu tylnemu wózkowi, mogą być to także przejazdy 4-metrowe. Cały proces “wkolejania” lub “wykolejania” trwa około 5 minut, natomiast w 15 minut można tutaj zmienić zabudowę. Dzięki temu “kompleks zgrzewający” może zostać zastąpiony dźwigiem, czy też nadwoziem do naprawy trakcji. Ponadto Volvo zostało wyposażone także w napęd hydrostatyczny, działający właśnie na torach. Dzięki niemu łatwiej dopasujemy siłę napędu, jednocześnie ograniczając spalanie.

Jak na razie maszyny typu KCM 007 powstały w trzech egzemplarzach. Są one testowane na poligonie kolejowym w Chełmie, wykonując tam próbne zgrzewy, na zamkniętym odcinku. Jeśli natomiast chodzi o oficjalną premierę pojazdu, to odbędzie się ona na 12. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2017, w dniach 26-29 września.

Dodatkowe zdjęcia:

volvo_fm_420_na_torach_2 volvo_fm_420_na_torach_3 volvo_fm_420_na_torach_4

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 17 komentarzy

 1. Rafik napisał(a):

  Podobny sprzęt, tylko na podwoziu DAFa pomagał na szlaku Zielonka – Łochów przy modernizacji linii kolejowej nr 6 “via Baltica”
  https://www.google.pl/search?q=daf+torpol&rlz=1C9BKJA_enPL657IT658&oq=daf+torpol&aqs=chrome..69i57.5548j0j4&hl=pl&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=6__Gl35ndKImrM:

 2. Hola hola napisał(a):

  Przez to że banderowskie łapy mają w nim udział nawet nie bede czytal tego i na pewno go nie kupie

 3. Kret napisał(a):

  Chełm leży 80 km od Lublina, więc to nie takie ”pod”.

 4. iveco napisał(a):

  tiry na tory staje się coraz bardziej realistyczne

 5. Pawel / kierowca napisał(a):

  heh tiry na tory 🙂 Wsumie to wolalbym czasami poleciec po tych torach bez korkow niz drogami przez antwerpie bruksele albo orbitalem londynu 🙂

 6. Lipek napisał(a):

  Jest też mocno unikatowa maszyna na ciągniku siodłowym Man w firmie Karya z Lublina, miałem przyjemność pracować tam przez kilka lat niestety nie przy tej maszynie.:)

  https://youtu.be/8UXBI_PkdDo

 7. Koli napisał(a):

  Jest to wbrew temu co napisane bardzo popularna maszyna. W Polsce jest kilkanaście sztuk

 8. Michal napisał(a):

  To tory się zgrzewa czy spawa termitem w końcu? O co kaman

 9. Copma Polska napisał(a):

  Mała dygresja, układ jazdy po torach zaprojektowała i wykonała COPMA POLSKA ,a nie jak podaje autor – WŁOSKA COPMA !!!! Pojazd ma oznaczenie ZDS 7-K. Rodzimy produkt Polski 🙂 Włosi nie mają nic wspólnego z tym produktem.

  Miłego oglądania i do zobaczenia na Targach TRAKO 2017.

 10. janis napisał(a):

  czy ktoś orientuje się jaka jest waga zestawu? Ciekawe jak mocno pojazd przybiera na masie z zastosowaniem dodatkowych kół do poruszania się po torach?

Odpowiedz