OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 17 Sierpień, 2018

Urządzenia wyłączające ekrany smartfonów w czasie jazdy – Holendrzy walczą o nie u władz UE

Wróciła dyskusja na temat urządzeń uniemożliwiających korzystanie ze smartfonów w czasie jazdy. Jak podają niemieckie media, holenderskie stowarzyszenie przewoźników TLN silnie lobbuje w tej w sprawie w Unii Europejskiej. Starania te przewidują, by antysmartfonowe urządzenia stały się obowiązkowym wyposażeniem każdego kierowcy ciężarówki.

Rozwiązanie, którego domagają się Holendrzy, miałoby uniemożliwiać korzystanie z ekranów lub klawiatur. Urządzenie automatycznie rozpoznawałoby ruch pojazd, odcinając poszczególne funkcje telefonu. Dzięki temu byłoby pewne, że kierowca nie będzie w czasie jazdy korzystał z żadnego komunikatora, czy też nie będzie przeglądał mediów społecznościowych. Zamiast tego kierowcy byliby skazani na korzystanie z pokładowych systemów multimedialnych oraz zestawów głośnomówiących.

Jedno urządzenie tego typu jest już oficjalnie dostępne na rynku. Jest to produkt holenderski, znany jako SafeDrivePod i szerzej opisywany tutaj. Coś podobnego przygotowuje też we własnym zakresie koncern Volkswagen. Jest więc bardzo możliwe, że Niemcy rozpropagują system wśród użytkowników swoich pojazdów.

A jak TLN argumentuje swoje działania? Przedstawiciele związku otwarcie przyznają, że nie dysponują konkretnymi statystykami. W przypadku najechań na tył trudno bowiem stwierdzić, które zdarzenie było bezpośrednim następstwem korzystania z telefonu. Niemniej jedno jest pewne – ilość najechań na tył jest ogromna, a wpływ telefonów na rozpraszanie kierowców niepodważalny. Same za siebie mówią też statystyki mandatów wystawianych za korzystanie z telefonów w czasie jazdy.

Źródło zdjęcia:

Nowy system multimedialny w ciężarówkach Renault Trucks – Roadpad połączy m.in. dwa telefony

Ten wpis ma 14 komentarzy

 1. kierooowca napisał(a):

  To niech jeden z drugim pojezdzi kilka tygodni z autem i pogada do siebie. Owszem komunikatory itp moga byc blokowane, ale duzo ludzi wlasnie przez nie laczy sie z rodzina czy znajomymi, komunikator skype, mssg, fb , nie tylko sluzy do pisania i przegladania obrazkowm, ale rowniez pelni funkcje rozmowy ! . Taniej jest przez internety zadzwonic do rodziny, niz placic roming, bo musze dzwonic standardowo z minut.

 2. Biolka napisał(a):

  Taaa… Nastepnym krokiem bedzie proszenie UE o zabranie radia bo istnieje ulamek procenta ze moze rozpraszac. Dobrze ze UK wychodzi z tego motlochu, bo byc moze jeszcze tylko tam ostanie sie kawalek (juz i tak mocno ohraniczonej) swobody

 3. Cass napisał(a):

  Czyli telefon na polnocy kierownicy jest fuj i zly ale ekran na wysokosci brzucha jest juz cacy?

 4. Ja napisał(a):

  A co w przypadku podwójnej obsady?? Pasażer też ma zakaz korzystania ze smartfona? 🙂

 5. Janek napisał(a):

  Ciekaw jestem, jak to się ma do korzystania z nawigacji w smartfonie.Ja na przykład już od 5 lat używam Sygica i w ogóle nie mam osobnego GPS-a.

 6. Hades napisał(a):

  Może TLN niech sie zajmie kwestią toalet i parkingów w swoim kraju. Takim działaniem pokazują jak bardzo są niepotrzebni.

 7. kajos napisał(a):

  tym matolom w tejUE w lepetynach sie przewraca

 8. Kieromen napisał(a):

  wlasnie Niemcy planują za 2 lata planują zakazać używania taka CB w czasie jazdy. Powinniśmy walczyć z dyskryminacja jak zakazać to też w osobowkach hmm ale w osobowkach często jeżdżą ci którzy nie ukreca na siebie bata

 9. Rabenik napisał(a):

  Lewactwo to choroba na równi z głupotą dowodami na to są ich prawa i przepisy.. Dlaczego nikt w UE nie zarzada np. Wydłużenia kabin sypialnianych o jakieś 0,5m obowiązek klimatyzacji postojowej jeśli się jeździ po takich krajach jak np Hiszpania czy Chorwacja.. I “hoteli” by nie trzeba było.. Dla lewakow najważniejsze się stały emisję spalin durne zakazy a w tyłku maja ludzi… W dzisiejszych czasach ważniejsze są zwierzęta rośliny od ludzi.. Od razu uprzedzam nie mówię że nie są ważne ale gdzie w tym wszystkim człowieka sami się wykonczymy

 10. El Pieso napisał(a):

  Kretyni…
  Zupełny brak rozproszenia to droga donikąd.
  Bo samo prowadzenie pojazdu to czasem czynność nudna i usypiająca.
  Czyli praca mózgu podczas odrywania się od prowadzenia zapobiega znużeniu.
  Kwestia by to robić z sensem.
  Zobaczycie, za parę lat będzie odwrót od tych teorii z dupy.

 11. Stary Bydlak napisał(a):

  Streszczenie;
  Nie wiemy dokładnie jak wygląda rzeczywistość ale musimy zarabiać.
  Więc mamy tu takie nowe urządzenie i zrobimy wszystko aby każdy MUSIAŁ je mieć.
  Pozdraawiaaamy…

 12. MrBeet napisał(a):

  IMHO dobry pomysł ale nie rozumiem jednego. Dlaczego (tak jak sugeruje artykuł) ma to dotyczyć wyłącznie kierowców ciężarówek? Kierowca osobówki bawiący się telefonem nie stwarza zagrożenia? Pytanie retoryczne. 😉

 13. Dawid napisał(a):

  Tak się robi kasę. Tworzysz produkt, a potem prawo które nakazuje jego używanie, banalne. Ostatnio stało się tak z nowym gazem do klimatyzacji, który produkuje jedna firma w USA.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.