Umowa na 1000 elektryków do przewozu cementu i betonu – FH oraz FM Electric

Jeszcze niedawno zamówienie na nawet kilkanaście elektryków wydawało się bardzo dużym wydarzeniem. Szwajcarska firma Holcim poinformowała jednak o umowie, która wprowadza ten temat na poziom czterocyfrowy.

Holcim to ogromna firma z branży materiałów budowlanych, działająca na terenie 60 krajów i eksploatująca między innymi własne betoniarnie. Stąd też ogromne zapotrzebowanie na ciężarówki do ruchu lokalnego, takie jak na przykład podwozia z betonomieszarkami, czy ciągniki z silosami do cementu. By natomiast rozpocząć wielki proces wymiany tych pojazdów na elektryczne Holcim podpisało właśnie z Volvo Trucks wstępną umowę, czyli tak zwany „list intencyjny”. Obejmuje on dostawy 1000 ciężarówek na prąd, z czasem realizacji rozłożonym na najbliższe siedem lat.

Pierwsze 130 egzemplarzy zostało już oficjalnie zakontraktowane, z dostawami zaplanowanymi na okres 2023-2024. Będą to pojazdy z serii FH oraz FM, przeznaczone do pracy w zakładach z Francji, Niemiec, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Pozostałe 870 ma natomiast zostać dostarczone w okresie 2025-2030, w różnym stopniu rozkładając się na poszczególne oddziały przedsiębiorstwa.

Na zdjęciu możecie zobaczyć wspomniany silos do cementu, oferujący 300 kilometrów zasięgu, ciągnięty przez Volvo FH Electric i mający już barwy firmy Holcim. Jeśli natomiast chodzi o elektryczne betonomieszarki, to przykładowe zdjęcie takiego pojazdu możecie zobaczyć poniżej. Przedstawia ono egzemplarz z Berlina, należący do innej firmy i opisywany w tym artykule: Volvo FMX Electric z tridemem, betonomieszarką 9 m3 i okrojonym zestawem baterii