Ukraińskie Iveco Eurocargo z anteną od Elona Muska, z myślą o atakach chemicznych

W ostatnich tygodniach mogliśmy zobaczyć setki wozów strażackich przeznaczonych dla Ukraińców. W większości były to wiekowe pojazdy, przekazywane bezpłatnie, na przykład przez polskie remizy OSP. Ta historia będzie jednak miała zupełnie inny charakter. Wystąpi w niej bowiem ukraiński wóz strażacki, który można określić jednym z najnowocześniejszych tego typu pojazdów na całym świecie!

Prezentowany samochód bazuje na Iveco Eurocargo 4×4, znanym w branży z wyjątkowo dobrych właściwości terenowych. Pojazd dostarczono w wersji 250-konnej, na 15-tonowym podwoziu, natomiast jego zabudowa została wykonana przez kijowską firmę Validus Spetsavto, w bezpośredniej odpowiedzi na trwający konflikt. Pojazd otrzymał bowiem sprzęt przeznaczony do wykrywania zagrożenia chemicznego lub nadmiernej radiacji. Innymi słowy, to ciężarówka stworzona z myślą o najbardziej śmiercionośnych rodzajach broni na świecie.

Obecny na pokładzie sprzęt pozwala wykryć takie zagrożenie w odległości 10 kilometrów od pojazdu. Posiada też wyposażenie umożliwiające pobranie próbek zagrożenia, włącznie z odpowiednimi środkami bezpieczeństwa dla załogi. By natomiast umożliwić przekazywanie danych w obliczu ukraińskiego konfliktu, jest to jeden z pierwszych pojazdów na świecie, które mają dostęp do internetu Starlink, stworzonego przez słynnego Elona Muska, czyli założyciela samochodowej marki Tesla. I warto tutaj podkreślić, że ze Starlinkiem nie łączą się nawet same Tesle, gdyż Musk uznał za technologię zbyt zaawansowaną dla zwykłej motoryzacji.

Starlink to bardzo szybki system telekomunikacyjny oparty na dosyć nietypowej zasadzie. Bazuje on na rekordowej ilości 12 tys. satelitów, które grupami po 60 sztuk wysyłane są na orbitę. Jaki natomiast ma to związek z Ukrainą? Gdy nasi sąsiedzi zostali zaatakowani przez Rosję, Elon Musk postanowił ich wesprzeć, masowo wysyłając na Ukrainę anteny do łączności ze Starlinkiem. Ukraińskie władze oparły na tej technologii swoje najważniejsze systemy, uzyskując tym samym solidną i bezpieczną łączność. Omawiane Iveco Eurocargo jest zaś pierwszym ukraińskim wozem ratowniczym, który otrzymał taką antenę na swoim pokładzie, by móc pracować w najbardziej kluczowych akcjach.