Ukradli 110-tonową wywrotkę i wyjechali nią na ulice – wybryk dwóch pijanych Belgów

Wozidło kopalniane Caterpillar 775, wyposażone w 27-litrowy silnik V12 (opisywany już ostatnio tutaj), najwyraźniej nie jest aż tak trudne w obsłudze, jak można by pomyśleć na pierwszy rzut oka. Maszynę uruchomiło bowiem dwóch kompletnie pijanych nastolatków, wyjeżdżając nią na ulice belgijskiej miejscowości Seraing, położonej tuż pod miastem Liege.

Kradzież miała miejsce w niedzielny wieczór, przed godziną 22. Pojazd pochodził z lokalnej firmy wydobywczej, a dwóch wracających z imprezy młodzieńców postawiło pojechać nim do domu. W czasie przejazdu po drogach publicznych doprowadzili do kilku kolizji, taranując liczne elementy infrastruktury i stanowiąc ogromne zagrożenie dla mniejszych pojazdów.

Wystarczy tutaj powiedzieć, że opony Caterpillara 775 mają rozmiar 24.00R35, przekładający się na około 2,2 metra wysokości. Pojazd na pusto waży około 40 ton i jest przystosowany do 70-tonowej ładowności. Ciężarówkę da się też rozpędzić do stosunkowo wysokiej prędkości, na siódmym, najwyższym biegu (skrzynia zautomatyzowana) osiągając 67 km/h.

Na szczęście, zanim pijani nastolatkowie staranowali jakiegokolwiek człowieka, policji udało się ich zatrzymać. Aresztowani mają 17 oraz 18 lat i odpowiedzą za swój czyn przed sądem.

Nagranie z przejazdu po ulicach Seraing: