UE dopuszcza wynajem zagranicznych ciężarówek – na obcych tablicach po całej Europie

W nawiązaniu do tekstu:

Bułgarski ciągnik z Francji na szwedzkich tablicach, z macedońskim kierowcą

Międzynarodowy wynajem samochodów ciężarowych to zjawisko pełne kontrowersji. W części Unii Europejskiej (jak na przykład w Niemczech) nie istnieją ku temu żadne przeszkody prawne. Są jednak państwa (m.in. Hiszpania), gdzie wynajmowanie ciężarówki na tablicach z innego kraju jest zakazane, w ramach ochrony przed nadużyciami. Poza tym zagraniczny wynajem zaczął być kojarzony z nielegalnym kabotażem i z próbami unikania kontroli. Takie przypadki odnotowano już w Skandynawii oraz Niderlandach (link powyżej).

Unia Europejska jest jednak zadania, że międzynarodowy wynajem powinien być możliwy i należy go legalizować. Dostrzega się w tym szansę na rozwój branży wynajmowej, a także sposób na zwiększenie efektywności transportu. Jeśli bowiem przewoźnikowi chwilowo zabraknie ciężarówek, powinien on mieć prawo do pozyskania ich z dowolnego kraju.

I stąd też zmiana przepisów, którą zatwierdzono w miniony wtorek. Po wspólnych negocjacjach Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europejskiej, Bruksela przeforsowała częściowe uwolnienie rynku wynajmowego. Zgodnie z zatwierdzonymi przepisami, każdy kraj będzie musiał akceptować międzynarodowe wynajmy ciężarówek, na okres co najmniej dwóch miesięcy. Dopóki więc okres wynajmu nie przekroczy 60 dni, nikt nie będzie mógł wystawić za to kary, a ciężarówka będzie mogła uczestniczyć w normalny transporcie.

Co to oznacza w praktyce? Gdy zmiany wejdą w życie, polska firma będzie mogła wynająć na przykład ciągnik na francuskich rejestracjach i wysyłać go w trasy po całej UE, w tym także do wspomnianej Hiszpanii. Oczywiście pod warunkiem, że nie zabraknie przy tym wypisu z licencji i nie dojdzie do naruszenia żadnych innych transportowych zasad.

Choć będą też pewne dodatkowe obostrzenia. Przede wszystkim, poszczególne kraje będą mogły wymagać, by co najmniej 75 proc. floty danej firmy było zarejestrowane w kraju. Państwa będą mogły też prowadzić rejestr ciężarówek z zagranicznego wynajmu, by ułatwić kontrolę nad ich użytkownikami i łatwiej pilnować terminów.