Twarz kierowcy ciężarówki po 28 latach pracy – po lewej stronie skóra stała się cienka i pomarszczona

Zastanawialiście się kiedyś nad wpływem promieni słonecznych na twarze kierowców ciężarówek? Wbrew pozorom, to bardzo ciekawy temat, a przy okazji źródło kolejnej choroby zawodowej. Doskonale pokazują to zdjęcia, które w 2012 roku opublikował amerykański magazyn medyczny „New England Journal of Medicine”.

Fotografie te prezentowały twarz 69-letniego mężczyzny, który przez 28 lat pracował jako kierowca ciężarówki. Rzecz miała miejsce w kraju o ruchu prawostronnym, a więc mężczyzna siedział lewą stroną twarzy przy oknie. Łatwo można to zresztą poznać, jako że po tych 28 latach lewa strona twarzy zupełnie nie przypomina prawej – skóra jest tam nieporównywalnie bardziej pomarszczona, a oko zapadnięte.

Źródło zdjęcia: cbsnews.com

skora_kierowcy_ciezarowki_28_lat_2

Jak to wytłumaczyć? Przez 28 lat promienie słoneczne szczególnie często oświetlały lewą część twarzy. Promienie UVA oddziaływały więc na kolejne warstwy skóry, czyniąc ją wyjątkowo cienką. To natomiast doprowadziło do deformacji, którą widać na zdjęciach. Co więcej, powyższe zjawisko może wpływać na DNA, które znajduje się w najgłębszych warstawach. W efekcie ryzyko zachorowania na raka skóry znacznie się powiększa.

Biorąc pod uwagę powyższe, „New England Journal of Medicine” zalecało kierowcom stosowanie kremów z filtrami, chroniących twarz. Ponadto osoby z widocznymi deformacjami powinny stosować kremy z witaminą A oraz regularnie poddawać się profilaktycznym badaniom, ukierunkowanym na raka skóry.