Trwa kolejna seria rolniczych protestów – blokady, korki i ciężarowe najechanie na S5

Fot. Komenda Powiatowa PSP w Trzebnicy

Powyżej: miejsce omawianego wypadku

Od rana w niemal wszystkich regionach kraju trwają rolnicze protesty. Już po raz drugi w ciągu niecałych dwóch tygodni zablokowano najważniejsze trasy w kraju, tworząc w ten sposób wielokilometrowe korki. Szczególnie trudna znowu okazała się zaś sytuacja na trasie S5, gdzie blokady są nie tylko bardzo liczne, ale też towarzyszył im poważny wypadek.

Rolnicy blokują S5 między Trzebnicą a Korzeńskiem, na całej długości obwodnicy Leszna, a także na pełnej obwodnicy Bydgoszczy. Cały transport został tym samym zepchnięty na fragmenty starej „piątki”, a przed pierwszą z tych blokad doszło do wspomnianego wypadku.

Sytuacja na S5 pod Korzeńskiem (godzina 11):

Zdarzenie miało miejsce około godziny 9, na jezdni w kierunku południowym, gdy protestujący rozstawiali już blokadę w okolicach Korzeńska. Kierowca prowadzący Volvo FH niestety nie zauważył powstającego przy tym zatoru i najechał na zatrzymujące się przed nim pojazdy. Trafił przy tym w trzy samochody osobowe oraz kurierskie Renault Master, a jedna osoba została niestety ranna. W celu przetransportowania jej do szpitala na zablokowanej trasie musiał lądować helikopter.

Do kiedy potrwają blokady? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Według wojewódzkich oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, odblokowywanie tras powinno rozpocząć się w godzinach popołudniowych, jakoś między 14 a 18. W lokalnych mediach pojawiają się jednak zapowiedzi, według których część blokad może utrzymać się aż do końca tygodnia lub dłużej. Podkreślę też, że sytuacja na S5 jest tylko jednym z wielu przykładów. Z dużymi zatorami spotkamy się też między innymi na A1, S3, S7, S8, S11 S17, S19, czy też na wielu drogach krajowych i wojewódzkich.

Poniżej zamieszczam mapę wszystkich zaplanowanych na dzisiaj protestów, opracowaną przez Instytut Gospodarki Rolnej. Możecie ją też otworzyć przy użyciu bezpośredniego linku. Jeśli natomiast chodzi o odpowiedzialność za wypadek na S5, to niedawno poruszałem tę kwestię w następującym artykule, na przykładzie z Holandii: Kierowca ciężarówki skazany za wypadek przy proteście…

Mapa wszystkich blokad: