Transportowe rocznice na październik 2020 roku: Knorr, Daimler, Büssing i MAN

Witam w kolejnym tekście z nowej stałej serii (dwa poprzednie odcinki tutaj). Jej autor Jacek Franek przygotowuje krótkie, comiesięczne teksty z jubileuszami dotyczącymi branży transportowej. Tym razem sięgniemy do samych początków ciężkiej motoryzacji, a także przypomnimy sobie całkiem świeże wydarzenie z Polski, sprzed nieco ponad dekady.

Georg Knorr (Fot. Knorr-Bremse)

161 lat temu: urodził się Georg Knorr

19 października 1859 r. urodził się Ernst Theodor Georg Knorr, założyciel firmy Knorr-Bremse (1905 r.), znanej z produkcji m.in. systemów hamulcowych do pojazdów szynowych i ciężarowych. Georg Knorr urodził się w miejscowości Ruda koło miasta Neumark (dziś Nowe Miasto Lubawskie w woj. warmińsko-mazurskim). Największe osiągniecia firmy prezentuje krótkie kalendarium:

• 1923: opracowanie hamulców pneumatycznych do pojazdów użytkowych i przyczep;

• 1931-39: wprowadzenie układów hamulcowych Knorr do90% wszystkich niemieckich ciężarówek w przedziale od 7 do 16 ton;

• 1992: wprowadzenie pneumatycznego hamulca tarczowego do pojazdów użytkowych, seryjnie produkowanego od 1996 roku.

Więcej informacji o historii pneumatycznych układów hamulcowych: Skąd wzięły się w ciężarówkach hamulce pneumatyczne i dlaczego nie ma ich w mniejszych pojazdach?

Ciężarowy Daimler z 1896 roku, wariant z silnikiem z tyłu

134 lata temu: Zamówienie nr 81

Dzień 1 października 1896 roku był – jak się po latach okazało – kluczową datą dla ciężarowej motoryzacji. Tego dnia pierwsza na świecie ciężarówka została wpisana do rejestru samochodów Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) w Cannstatt koło Stuttgartu. Oto treść archiwalnego zapisu: nr zam. 81, pojazd nr 42, dwucylindrowy silnik 6 KM, masa całego samochodu 1200 kg do przewozu 1500 kg, Faktura British Motor Syndicate Ltd. Londyn. Tym samym 1.10.1896 r. Gottlieb Daimler sprzedał swą pierwszą ciężarówkę, znaną do dziś pod oznaczeniem „Bestell-Nr. 81” (czyli po prostu „Zamówienie nr 81”), londyńskiej firmie British Motor Syndicate. W tym modelu, który powstał prawdopodobnie tylko w jednym egzemplarzu, zastosowano silnik o pojemności 1,53 litra, który został umieszczony pod siedzeniem kierowcy.

Pierwszy ciężarowy Büssing (Fot. Heinrich-Büssing-Haus, Nordsteimke/MAN)

117 lat temu: pierwszy Büssing

22 października 1903 roku zakończono prace nad pierwszą ciężarówką marki Büssing. Był to – jak byśmy dziś powiedzieli – swego rodzaju pojazd testowy, wykorzystywany w pierwszym okresie tylko na terenie własnej fabryki. Prace na pojazdem, pieszczotliwie nazwanym  Graue Katze (szary kot) trwały 2 lata, a jego konstrukcją i montażem zajmowało się 5 najlepszych pracowników fabryki. Ten pierwszy  Büssing początkowo miał metalowe koła, z czasem nałożono na nie okładziny gumowe. 68 lat później Büssing  został przejęty przez firmę MAN, do dzisiaj wykorzystującą jej logo z lwem brunszwickim.

13 lat temu: MAN w Niepołomicach

4 października 2007 roku, po dwóch latach prac projektowych i budowlanych,  uroczyście otwarto  fabrykę Grupy MAN Truck & Bus AG w Niepołomicach koło Krakowa. Fabryka nadal  należy do  najmłodszych zakładów produkcyjnych koncernu. Powstające tu pojazdy klasy ciężkiej TGX i TGS trafiają nie tylko na rynki  Europy. Montowane są tutaj wyłącznie pojazdy powyżej 16 ton w wersji 2-, 3- i 4-osiowej, ale główne komponenty m.in.  osie, silniki, kabiny pochodzą z innych zakładów MAN. Pojazdy montowane w różnych konfiguracjach jako wersje 2-, 3- i 4-osiowe, na przykład ciągniki siodłowe, pojazdy pod zabudowę oraz pojazdy z napędem na wszystkie koła.