Transport intermodalny między Japonią a Wrocławiem – kontener dotrze tu w zaledwie 19 dni

Transport między Europą a Bliskim Wschodem przechodzi w ostatnim czasie bardzo szybkie zmiany. W ostatnich miesiącach bardzo głośno było o rozwoju transportu drogowego wiodącego aż do Chin. Teraz natomiast pojawia się temat transportu intermodalnego do Japonii.

Już w połowie czerwca, na terenie terminalu we Kątach Wrocławskich, z pociągu na ciężarówkę przeładuje się wyjątkowy kontener. Będzie to “puszka”, która w ciągu zaledwie 19 dni pokona trasę z Japonii do Polski, korzystając przy tym głównie z transportu kolejowego.

Droga tego kontenera rozpoczęła się już w porcie w Yokohamie. Następny etap podróży do rejs statkiem do Rosji, gdzie zostanie on przeładowany na pokład pociągu. Stamtąd pociągiem przejedzie do Polski, by tutaj zostać odebranym przez samochód ciężarowy.

Dla porównania, gdyby kontener całą podróż z Japonii pokonał statkiem, wszystko trwałoby 45 dni. Korzyści czasowe mogą więc być naprawdę ogromne i jeśli tylko wszystko pójdzie zgodnie z planem, transporty tego typu będą wykonywane regularnie.