Piloci “gabarytów” nie potrzebują uprawnień na samochody ciężarowe – zmiana przepisów w Holandii

Wykonywanie transportu ponadnormatywnego do Holandii może być teraz łatwiejsze lub po prostu tańsze. Z tamtejszych przepisów znika bowiem zapis, który znacznie utrudniał dostęp do zawodu pilota.

Dotychczas pilot „gabarytów” musiał mieć w Holandii pełne uprawnienia do prowadzenia ciężarówek. Wymagano więc od niego prawa jazdy kategorii C+E oraz uzyskania kodu 95. Ponadto każdy pilot musiał mieć ukończone co najmniej 24 lata.

Po zmianie przepisów, pilotom wystarczy samo prawo jazdy kategorii B, a ponadto będą oni mogli mieć poniżej 24 lat. W zamian za to będzie od nich wymagane posiadanie prawa jazdy przez co najmniej pięć lat.

Zdaniem ekspertów, ciężarowe wymagania były całkowicie niepotrzebne. Bardzo rzadko się zdarzało bowiem, by pilot faktycznie musiał zasiąść za kierownicą ciężarówki. Co więcej, tak wysokie wymagania skutkowały niedoborem pilotów i wysokimi kosztami ich usług.

Na starych zasadach holenderski egzamin dopuszczający do zawodu pilota rocznie zdawało około 50 osób. Teraz szacuje się, że zmiana przepisów zwiększy tę liczbę co najmniej dwukrotnie.

Na zdjęciu: 180-konne, 8-biegowe Iveco Daily z niskim nadwoziem L2H1 – bardzo ciekawa konfiguracja do pilotażu