Torowe wyścigi ciężarówek, odcinek VIII i ostatni: historia toru w Poznaniu

Fot. Wikimedia

Partnerem cyklu jest IVECO, jeden z głównych sponsorów FIA ETRC, promujący zrównoważony rozwój także w wyścigach.

W dniach 24-25 czerwca na Torze Poznań rozegrana zostanie trzecia runda Goodyear FIA European Truck Racing Championship (FIA ETRC). Ta niezwykle widowiskowa dyscyplina sportów motorowych zagości w Polsce po raz pierwszy w historii, i to na dodatek w swojej najbardziej prestiżowej odsłonie. Areną zmagań kierowców będzie Tor Poznań należący do Automobilklubu Wielkopolskiego  

Pomysł na to, aby stolica Wielkopolski miała swój własny tor wyścigowy, zrodził się w czasach gdy w Poznaniu ruszyła produkcja samochodów dla rolnictwa marki Tarpan. Zakład Samochodów Rolniczych podlegał wówczas organizacyjnie pod Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Lublinie, Współpracę przy tworzeniu toru z fabryką podjął prężnie działający Automobilklub Wielkopolski, co było o tyle ułatwione, że Andrzej Bobiński był wówczas zarówno dyrektorem fabryki jak i prezesem automobilklubu. W założeniu obiekt miał służyć testowaniu Tarpanów, choć trudno sobie wyobrazić mniej naturalne środowisko dla takiego samochodu jak tor wyścigowy.

Budowa toru na dawnym poligonie oraz nieużywanych już drogach startowych lotniska Ławica ruszyła dość szybko, bo już w 1975 roku, czyli w roku, w którym poznański zakład uzyskał samodzielność i stał się Fabryką Samochodów Rolniczych „Polmo”. Nie bez znaczenia był fakt, że budowę pierwszego w Polsce toru wyścigowego z prawdziwego zdarzenia wsparł kierowca rajdowy Andrzej Jaroszewicz, będący synem premiera PRL. Projektantem toru samochodowo-motocyklowego był inż. Mieczysław Biliński. Tor ma długość 4080 m i szerokość jezdni 12 m. W 1978 roku na Tor Poznań przyleciał Kanadyjczyk Walter Wolf, który wraz z Berniem Ecclestonem planowali jedną z eliminacji F1 przenieść za „żelazną kurtynę”. Za namową Andrzeja Jaroszewicza team Walter Wolf Racing przywiózł do Poznania jeden ze swoich bolidów Wolf WR5 startujących w Formule 1. Okazję do odbycia nim pokazowej jazdy podczas GP Polski 1978 miał oczywiście Jaroszewicz. Do Poznania przybył także sam Ecclestone, który dał wskazówki dotyczące koniecznych do wprowadzenia na torze zmian. Planowano w związku z tym budowę krytych trybun na 50 000 widzów oraz nowych obiektów technicznych.

Tarpan 239:

Fot. Moto-Foto-PRL

Pogarszająca się sytuacja polityczna i gospodarcza w Polsce nie pozwoliły na urzeczywistnienie tych ambitnych planów. W 1980 roku otwarto natomiast tor kartingowy o długości 1480 m. Na Torze Poznań  od jego zarania rozgrywane są liczne wyścigi samochodowe i motocyklowe w randze Mistrzostw Polski, puchary producentów samochodów oraz imprezy pokazowe. W 1980 roku otwarto tor kartingowy. Na Torze Poznań ścigali się m.in. Robert Kubica, Michael Schumacher, Lewis Hamilton i Jackie Stewart. Obiekt ten jako jedyny w Polsce otrzymał światową homologację wyścigową FIA oraz europejską UEM, dzięki czemu na jego terenie istnieje możliwość organizowania profesjonalnych wyścigów samochodowych.

Podczas jednego okrążenia kierowcy mają do pokonania 11 zakrętów oraz kilka prostych i długich odcinków równego asfaltu. Nawierzchnia toru została niedawno całkowicie wymieniona, dzięki czemu stała ona się bezpieczniejsza i pozwala na osiąganie dużych prędkości w każdych warunkach atmosferycznych. Rekordowy czas pokonania jednego okrążenia, wynoszący 1 min. 24,544 sek należy do Jakuba Śmiechowskiego, który dokonał tego wyczynu Dallarą F308 w 2014 roku. W klasie samochodów turystycznych najlepszy czas uzyskał w 2011 roku Tomas Kostka (1 min. 24.401 sek), prowadzący Mercedesa C-Klasse DTM. Najszybszy przejazd motocyklem należy natomiast do Pawła Szkopka (1 min 32, 233 sek) który dokonał tego swoją Yamahą R1 w 2015 roku. Ciekawe jaki będzie rekordowy czas w klasie wyścigowych ciężarówek?
    
Automobilklub Wielkopolski obchodzi w tym roku swoje 100-lecie. Pierwsze w Polsce wyścigi ciężarówek w ramach Goodyear FIA European Truck Racing Championship będą z pewnością jedną z największych atrakcji uświetniających ten wyjątkowy jubileuszowy rok.

Bilety na Goodyear FIA European Truck Racing Championship w Poznaniu dostępne są pod tym linkiem. Inne artykuły z tej serii znajdziecie tutaj.