Torowe wyścigi ciężarówek, odcinek IV : zawodnicy i teamy w sezonie 2023 FIA ETRC

Partnerem cyklu jest IVECO, jeden z głównych sponsorów FIA ETRC, promujący zrównoważony rozwój także w wyścigach.

W dniach 24-25 czerwca na Torze Poznań rozegrana zostanie trzecia runda Goodyear FIA European Truck Racing Championship (FIA ETRC). Ta niezwykle widowiskowa dyscyplina sportów motorowych zagości w Polsce po raz pierwszy w historii, i to na dodatek w swojej najbardziej prestiżowej odsłonie. Do rywalizacji stanie 14 teamów z całej Europy.

Team Hahn Racing (Niemcy) – Jochen Hahn (IVECO S-WAY nr 2) 

Wśród ekip, które w tym roku wystawią swoje wyścigowe ciężarówki w FIA ETRC aż trzy będą startować na wyczynowych ciągnikach IVECO S-WAY. Wśród nich najbardziej legendarnym jest zdecydowanie zespół Hahn Racing, który został założony już w 1996 roku. Wtedy to Konrad Hahn po raz pierwszy zaczął ścigać się ciężarówkami. W następnym roku zespół wziął udział w swoich pierwszych wyścigach FIA ETRC, zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji za rok 1997, a Konrad i Jörg Hahn (ojciec i wujek Jochena) startowali na zmianę. W 1999 roku, po zdobyciu wielu miejsc na podium, Konrad Hahn przekazał kierownicę swojemu synowi Jochenowi. Sukcesy przyszły praktycznie natychmiast, bowiem młody Hahn wygrał na torze Misano już w 2000 roku. Na koniec sezonu został uznany za debiutanta roku. Dla Jochena i Team Hahn Racing wyjątkowe okazały się lata 2011-2014. Hat-trick tytułów w latach ’11, ’12 i ’13 uczynił go pierwszym kierowcą, który w taki sposób zebrał kolejne tytuły mistrzowskie w tym sporcie. Następnie zajął drugie miejsce w 2014 roku i trzecie miejsce w mistrzostwach kierowców w 2015 roku. W 2016 roku genialny Niemiec zdobył czwarty tytuł, tocząc pamiętną walkę o mistrzostwo z Adamem Lacko. Hahn wygrał wówczas każdą rundę, a jego niezwykła konsekwencja przyniosła mu zasłużony tytuł. Świętował również tytuł drużynowy, wraz z kolegą z teamu René Reinertem. Rok 2017 zapoczątkował nową erę dla zespołu Hahn Racing, który zamienił swoją dotychczasową ciężarówkę na zupełnie nowe IVECO. Czterokrotny mistrz rozpoczął sezon od zwycięstwa, jednak rywalizację zakończył na pozycji wicelidera z czterema wygranymi wyścigami na koncie. Sezon 2018 dla Hahna zakończył się zdobyciem historycznego, piątego tytułu mistrzowskiego. Rok 2019 był kolejnym udanym rokiem dla zespołu Team Hahn Racing, w którym Jochen wygrał 13 wyścigów i zdobył swój szósty tytuł ETRC. Był to jednak również trudny rok, ponieważ ojciec Jochena, Konrad, zmarł w wieku 71 lat. „Conni” Hahn pozostawił po sobie niezwykłe dziedzictwo zaangażowania, sukcesu i człowieczeństwa, za którym wszyscy w padoku będą tęsknić. W sezonie 2021 Hahn początkowo zmagał się z problemami technicznymi. Po uporaniu się z nimi Jochen trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium, kończąc sezon na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej. W 2022 roku Jochen kilkakrotnie wracał na najwyższy stopień podium. Najważniejszym wydarzeniem dla zespołu był bez wątpienia wyścig na Nürburgringu, gdzie najmłodszy z zawodników Hahn Racing, Lukas, świętował swoje pierwsze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie Jochen zajął drugie miejsce w mistrzostwach.

Team Schwabentruck (Niemcy) – Steffi Halm (IVECO S-WAY nr 44)

W 2020 roku Team Hahn Racing przejął Team Schwabentruck, w którym startuje utytułowana zawodniczka w wyścigach ciężarówek, Steffi Halm. Zespół Schwabentruck został założony w 2010 roku i od początku startował na IVECO, którym z powodzeniem rywalizował w rywalizacji ADAC Middle Rhine Cup. W 2011 r. w czterech wyścigach FIA zespół stale zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce, a także zajął 2. miejsce w belgijskim Zolder. W 2012 roku kierowcy Gerd Körber, Georg Glöckler i Markus Altenstrasser zdobyli kolejne miejsca na podium. Trzecie miejsce w Misano i drugie w Le Mans dla Körbera były najważniejszymi wydarzeniami sezonu 2015 dla zespołu z niemieckiego Lonsee. Rok 2016 przyniósł kilka doskonałych występów, a Markus Altenstrasser i Gerd Körber zdobyli podium podczas pierwszej rundy w Austrii. Następnie Körber konsekwentnie punktował i wygrał na Hungaroringu, ale zwycięstwo zostało mu odebrane w wyniku nałożenia kary przez sędziów. W 2017 roku Körber ponownie startował IVECO z silnikiem Cursor. Partnerował również Jochenowi Hahnowi w mistrzostwach zespołów. W 2018 roku Steffi Halm przeszła z Reinert Racing do Team Schwabentruck, aby zająć miejsce zwolnione przez Gerda Körbera. Ukończyła wyścig na szóstym miejscu, z dwoma zwycięstwami na koncie.

Jej imponujące wyniki utrzymały się w 2019 roku, kiedy to 11 razy stanęła na podium i zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. W 2020 roku Team Hahn Racing przejął Team Schwabentruck. Steffi i Jochen rywalizują razem w mistrzostwach zespołowych i oboje ścigają się nowym IVECO S-Way.

Don’t Touch Racing (Niemcy) –  André Kursim (IVECO S-WAY nr 11)

Intrygująco nazwany zespół Don’t Touch Racing zadebiutował w Goodyear FIA ETRC w 2018 roku, a jego kierowcą został utalentowany młodzieniec André Kursim. Zespół został założony przez wieloletniego kibica wyścigów ciężarówek Svena Waltera, który zawodowo zajmuje się branżą transportową. André Kursim zaczynał od rywalizacji w gokartach, a następnie wziął udział w wyścigach VLN w 2013 roku. Od 2014 roku André startował w FIA ETRC, gdzie poczynił znaczne postępy, konsekwentnie budując swoja pozycję w tej dyscyplinie sportów motorowych. Sezon 2017 był przełomowy dla 28-latka, który wygrał dwa wyścigi w Zolder i udowodnił, że trzeba się z nim liczyć. Kursim zajął dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Rok 2018 otworzył nowy rozdział w karierze Kursima, który dołączył do nowo utworzonego zespołu Don’t Touch Racing, zamieniając Mercedesa na nową maszynę IVECO. Wygrał jeden wyścig i zajął ósme miejsce w klasyfikacji, o jedno miejsce lepsze niż rok wcześniej. Niemiec czynił stałe postępy z sezonu na sezon, wygrywając dwa wyścigi w 2019 roku na Hungaroringu i w Le Mans. Kursim zaliczył solidne sezony w 2021 i 2022 roku, odnosząc kolejne zwycięstwa i stając na podium.

Oprócz zaprezentowanych powyżej teamów startujących na wyczynowych IVECO S-WAY do rywalizacji w ramach Goodyear FIA European Truck Racing Championship 2023 staną także następujący kierowcy:

nr 1 Norbert Kiss, Révész Truck Racing Team (Węgry),

nr 3 Sascha Lenz, SL Apollo Tyres Trucksport (Niemcy)

nr 18 John Newell, NWT Motorsport (Wlk. Brytania)

nr 23 Antonio Albacette, T Sport Bernau (Hiszpania)

nr 24 Steffen Faas, tankpool24-Racing (Niemcy)

nr 35 Clemens Hecker, Hecker racing (Niemcy)

nr 33 Jamie Anderson, Anderson Racing (Wlk. Brytania)

nr 38 José Eduardo Rodrigues, Reboconort Racing Truck Team (Portugalia)

nr 54 Luis Recuenco, Luis Recuenco Team, (Hiszpania)

nr 81 Mark Taylor, Taylors Trucksport Racing (Wlk. Brytania)

nr 66 Jonathan André, Lion Truck Racing (Francja) 

Bilety na Goodyear FIA European Truck Racing Championship w Poznaniu dostępne są pod tym linkiem. Inne artykuły z tej serii znajdziecie tutaj.