Toaleta i prysznic montowane za kabiną ciężarówki – dalszy apel przewoźników z Niemiec

W nawiązaniu do tekstów:

Przewoźnicy chcieliby kabin z toaletami i prysznicami – czy to w ogóle istnieje?

Umywalki dla ciężarówek, zakaz spania dla busów – Niemcy chcą ratować transport

Na zdjęciu powyżej:

Antos z kapsułą sypialną spotkany przy pracy – sposób na komfort i ekonomię

Gdy Niemcy po raz pierwszy apelowali o toalety w ciężarówkach, jeszcze w 2019 roku, wydawało się to po prostu ciekawostką. Dzisiaj temat robi się jednak naprawdę poważny, a apel wraca po raz kolejny, wraz z konkretnymi pomysłami.

Sprawą zajmuje się największa niemiecka organizacja firm transportowych, znana pod skrótem BGL. Od dwóch lat mówi ona o toaletach i kabinach prysznicowych w ciężarówkach, chcąc poprawić w ten sposób warunki sanitarne w branży. Liczy się też na szczególną aprobatę kobiet, chcąc zachęcić je do pracy na dłuższych trasach.

Przewodniczący BGL, prof. dr. Dirk Engelhardt, dokładniej wypowiedział się o swojej wizji na łamach branżowego magazynu „Eurotransport.de”. Zaproponował tam rozwiązanie niezależne od producentów ciężarówek, czyli oddzielne kontenery sanitarne, montowane za kabinami. Miałyby one własne wejścia, obejmowały pełną szerokość ciężarówki, a do pełnej funkcjonalności wystarczyłoby zaledwie 120 centymetrów długości.

Jak może to wyglądać w praktyce? Poniżej zamieszczam fotomontaż, który magazyn „Eurotransport.de” opublikował w piątek, przy rozmowie z przewodniczącym BGL. To wizja takiego właśnie kontenera sanitarnego, mającego wymiary 2,5×1,2 metra i montowanego między kabiną ciężarówki a nadwoziem typu BDF.

Postulaty przewodniczącego poparli także konkretni, niemieccy przewoźnicy. Jednocześnie domagają się oni wydłużenia maksymalnych wymiarów ciężarówek, by takie zmiany nie pogorszył użyteczności pojazdów.

A przy okazji BGL mówi o dodatkowym temacie, jakim jest dostęp do sanitariatów na terenach firm. Organizacja oczekuje obowiązku stawania pryszniców oraz toalet dla kierowców ciężarówek na wszystkich nowych terenach oddawanych w kraju pod użytek komercyjny.