To nie MAN F90 z znaczkiem DAF-a, to austriacki ÖAF dla sentymentalnych klientów

Austriacka firma Herzer Bau- und Transport opublikowała takie historyczne połączenie zdjęć. Ma ono przedstawiać jak firmowa flota zmieniła się na przestrzeni czterech dekad, a jednocześnie może być okazją do wyjaśnienia szybkiej, historycznej ciekawostki.

Gdy ktoś nie orientował się w wyglądzie starszych ciężarówek, mógłby opisać tę zdjęcia w bardzo prosty sposób: kiedyś firma kupowała głównie DAF-y, a obecnie stawia wyłącznie na MAN-y. Prawda jest jednak taka, że na górnym zdjęciu nie ma absolutnie żadnego DAF-a, austriacki przewoźnik tak naprawdę nie zmienił dostawcy pojazdów, natomiast emblematy zamontowane na starszych pojazdach przedstawiają litery Ö, A oraz F.

ÖAF to dawna austriacka marka ciężarówek. Jej pełna nazwa brzmiała Österreichische Automobil-Fabrik, co można przetłumaczyć jako Austriacka Fabryka Automobili. Firma ta została założona już w 1907 roku, natomiast w 1971 roku przejął ją konkurencyjny, niemiecki MAN. Wtedy też gama obu marek zaczęła być łączona i Austriaccy klienci mogli zamawiać MAN-y z oznaczeniem ÖAF-a. Wiele firm jak najbardziej decydowało się na tę sentymentalną opcję, a wśród nich było właśnie Herzer Bau- und Transport. Dlatego też MAN F90 na powyższym zdjęciu posiada właśnie emblemat ÖAF.

Co ciekawe, MAN otrzymał tę symboliczną ofertę przez niemal cztery dekady. Ostatnie ciężarówki ze znaczkiem ÖAF-a można było w Austrii zamówić jeszcze w 2008 roku, na przykład z kabinami z serii TGA. A na koniec jeszcze dodam, że Herzer Bau- und Transport to firma generalnie mocno historyczna, jako że założono ją jeszcze w… 1881 roku. Dzisiaj posiada ona około 100 ciężarówek i 35 maszyn budowlanych, natomiast dominującą marką już od dekad pozostaje MAN.