Ten DAF XF95 jest 9-osiową solówką – „anarchiczne przeróbki” w Burkina Faso

Czy to trzyosiowy ciągnik z sześcioosiową naczepą, czy po prostu dziewięcioosiowe podwozie? Sam zastanawiałem się nad tym przez dobre kilkanaście minut, a następnie znalazłem zupełnie zaskakujące wyjaśnienie. Dlatego postanowiłem przedstawić to Wam w formie szybkiej ciekawostki.

Cała sprawa dotyczy Burkina Faso, czyli wyjątkowo biednego kraju w Afryce Zachodniej, pozbawionego dostępu do morza i mającego wyjątkowo niestabilną sytuację polityczną (tylko w ubiegłym roku doszło w nim do dwóch zamachów stanu!). To właśnie tam wykonane zostało powyższe zdjęcie, na którym wyraźnie też widać burkińskie rejestracje. Jeśli natomiast chodzi o wyjaśnienie dla tej konfiguracji, to znajdziemy je w oświadczeniu Rady Ministrów Burkina Faso z lipca bieżącego roku. Zapowiedziano tam walkę z pojazdami po „anarchicznych przeróbkach”, chcąc wycofać je z ruchu i ukarać ich właścicieli.

Burkina Faso na mapie:

Przy okazji tego ministerialnego oświadczenia, burkińskie media wskazały konkretne przykłady. Mowa była o ciężarówkach sprowadzanych do kraju jako dwuosiowe, a następnie – całkowicie nieoficjalnie, bez zmian w dokumentach i przy wykorzystaniu prowizorycznych technik – przebudowywanych na aż dziewięcioosiowe podwozia. Co więcej, burkińskie warsztaty mają przy tym sięgać po wzmocnione, nawet 10-tonowe osie, przez co wielu przewoźników nie boi się osiągać masy całkowitej na poziomie około 80-90 ton. Tymczasem lokalne normy pozwalają na maksymalnie 50-tonowe DMC, przewidziane dla sześcioosiowych zestawów.

DAF XF95 z powyższego zdjęcia doskonale pasuje do powyższego opisu. Nie ma tutaj miejsca na żadne łamanie zestawu i wszystko wydaje się być prowizorycznie zmodyfikowane, więc naprawdę jest to dziewięcioosiowa solówka, dodatkowo mającą jakieś 5-6 metrów wysokości. Opory toczenia na zakrętach muszą być przy tym wprost ogromne, ogólne właściwości jezdne aż trudno sobie wyobrazić, a manewrowanie wydaje się możliwe chyba tylko na gruntowych placach (choć wyasfaltowanych parkingów zapewne i tak nie spotkamy w tym kraju wiele). Przy okazji też wyjaśnię, że DAF-y generalnie cieszą się w Burkina Faso ogromną popularnością i faktycznie sprowadza je jako dwu- lub trzyosiowe ciągniki, głównie w formie używanych egzemplarzy z Holandii.

Ten sam pojazd widziany od tyłu:

Inny przykład 9-osiowego DAF-a, zdjęcie z burkińskich mediów: