Tachografy z funkcją zdalnej kontroli także w ciężarówkach używanych – czas na zmianę do 2025 roku

Takie widoki jak powyżej zupełnie odejdą do lamusa.

Według planów Parlamentu Europejskiego, do 2025 roku wszystkie samochody ciężarowe będą musiały być wyposażone w tachografy z funkcją zdalnej kontroli. Obowiązek ten ma objąć także samochody używane, wprowadzone do eksploatacji przed pojawieniem się takich urządzeń.

W przypadku ciężarówek fabrycznie nowych, tachografy z opcją zdalnej kontroli będą obowiązkowe już od czerwca przyszłego roku. Jak dokładnie będą one działały, wyjaśniałem tutaj. Jeśli zaś chodzi o samochody wprowadzone do eksploatacji przed czerwcem 2019 roku, zachowają one stare tachografy przez maksymalnie pięć i pół roku. Następnie, najpóźniej w 2025 roku, ich właściciele będą musieli zamontować na pokładzie urządzenia nowego typu, właśnie z funkcją zdalnej kontroli.

Już dziś wiadomo, że modyfikacja ta nie będzie łatwa z technicznego punktu widzenia. Nowe tachografy mają też być dwa razy droższe, niż urządzenia stosowane obecnie.

Dla wyjaśnienia dodam, że o tego typu planach wspomniałem już w ubiegłym miesiącu. Wówczas jednak były to bardzo wstępne informacje, bez żadnej konkretnej daty. Wczoraj natomiast w Parlamencie Europejskim rozmawiano o bliższych szczegółach i padła przy tym propozycja właśnie 2025 roku.