Tachograf nie spełnił wymagań ADR – łatwopalny ładunek nie mógł dalej pojechać

Pełne przygotowanie ciężarówki do transportu ADR to wyjątkowo skomplikowany temat. Elementy widoczne na pierwszy rzut oka, jak gaśnice lub pomarańczowe oznaczenia, to tak naprawdę początek bardzo długiej listy. Dla przykładu, na początku marca mogliśmy zobaczyć komunikat, który opowiadał o ogrzewaniu postojowym niezgodnym z adrowskimi wymaganiami (artykuł z wyjaśnieniem tutaj). Dzisiaj zaś pojawiła się historia, w którym nieprzystosowany do przewozu ładunków niebezpiecznych okazał się tachograf.

Gdy ciężarówka przewozi łatwopalne ładunki niebezpieczne, jej instalacja elektryczna musi spełniać określone normy. Oznacza się je skrótem IEC 60079 i rozumie przez to między innymi stosowanie specjalnych bezpieczników, wyłączników automatycznych lub ograniczników prądu. Zasady te obejmują także tachograf pojazdu, jako że to urządzenie stanowiące istotną część układu elektrycznego, niemal zawsze utrzymujące się przy zasilaniu. O ile zaś tachografy cyfrowe w większości takie normy spełniają, to w starszych pojazdach, jeszcze na „tarczki”, może trafić się urządzenie bez zgodności z łatwopalnymi ADR-ami.

Na taką ciężarówkę z niewłaściwym tachografem trafiło wczoraj WITD Szczecin. Była to Scania serii R z początku produkcji, która poruszała się drogą krajową nr 10 i przewoziła w kontenerze-cysternie ponad 20 ton metanolu. Inspektorzy sprawdzili ten pojazd między innymi w zakresie tachografu i doszli właśnie do braku zgodności z transportem łatwopalnych materiałów niebezpiecznych. Dodatkowo zauważono też nieregulaminowe oznakowanie, w postaci niewystarczającej ilości tablic ostrzegawczych na bokach kontenera.

Dalszy przewóz tą ciężarówką został natychmiast zakazany. Przewoźnika czeka też postępowanie administracyjne, choć potencjalnej wysokości kary w komunikacie nie podano.

Oto komunikat WITD Szczecin:

W dniu 10 sierpnia br. zachodniopomorscy inspektorzy transportu drogowego pełniąc służbę na drodze krajowej nr 10 na wyjeździe ze Szczecina zatrzymali do kontroli drogowej zespół pojazdów przewożący ładunek ponad 20 ton materiału niebezpiecznego o symbolu UN1230 -Metanolu.

Materiał ciekły o obniżonej temperaturze zapłonu powinien być przewożony pojazdami spełniającymi kryteria części 9 umowy ADR dla pojazdu typu FL czyli m.in. posiadającymi instalację elektryczną odpowiednio zabezpieczoną -spełniającą normy IEC 60079. Kontrolowany ciągnik siodłowy nie powinien uczestniczyć w operacji przewozu drogowego Metanolu, gdyż zainstalowany tachograf nie był dopuszczony przez producenta do użytkowania przy przewozie materiałów niebezpiecznych ADR.

Ponadto inspektorzy stwierdzili, że kontener-cysterna jest oznakowana w niewłaściwy sposób, brakuje nalepek ostrzegawczych – „na każdym czole kontenera-cysterny”.

W związku ze stwierdzony nieprawidłowościami zakazano dalszego przewozu, a wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne.