System automatycznie rozpoznający jazdę pod prąd. Nowy Ford ostrzeże kierowcę przed pomyłką

Myśl o samochodzie jadącym autostradą pod prąd może budzić przerażenie. Jednocześnie zdarzeń tego typu naprawdę nie brakuje, o czym świadczy chociażby powyższe zdjęcie. Jest to fotografia z lutego, gdy samochód osobowy jechał pod prąd niemiecką autostradą A3.

Odpowiedzią na ten problem ma być nowy system opracowany przez Forda i debiutujący właśnie w nowej generacji modelu Focus. Jest to układ automatycznie rozpoznający jazdę pod prąd, ostrzegając przy tym kierowcę i skłaniając go do zatrzymania. Komputer potrafi rozpoznać tę sytuację dzięki danym z układu nawigacji satelitarnej, a także dzięki kamerom umieszczonym w przedniej szybie.

Niestety opisywany system początkowo dostępny będzie w wybranych krajach, a Polski na tej liście nie umieszczono. Nie zmienia to jednak faktu, że samo pojawienie się takiego systemu może dobrą wiadomością. Skoro umieszczono go w samochodzie popularnym i stosunkowo dostępnym, jakim jest Ford Focus, w przyszłości może zrobić on także szerszą karierę w motoryzacji.