Suwnica podniosła kontener wraz z ciężarówką – bardzo groźna sytuacja w Gdańsku

Powyżej: Film opublikowany przez portal „Trojmiasto.pl”

Gdański terminal kontenerowy był w piątek miejscem bardzo groźnie wyglądającego zdarzenia. Suwnica podniosła bowiem kontener wraz z naczepą oraz ciągnikiem, a następnie pojazd został zrzucony z wysokości nawet kilkunastu metrów.

Według nieoficjalnych informacji, podawanych wśród kontenerowych przewoźników, do zdarzenia doszło w czasie nieudanego załadunku kontenera na ciężarówkę. Oznaczałoby to więc, że operator suwnicy opuścił kontener na naczepę, jeden z zamków uległ przy tym przypadkowemu zamknięciu, a następnie operator z jakiegoś powodu podniósł „puszkę”, ciągnąc ją do góry wraz z naczepą oraz ciągnikiem. Chwilę później mocowanie puściło, a ciężarówka spadła na ziemię. Mówi się też, że kierowca w porę zdołał opuścić kabinę, uciekł w bezpieczne miejsce i dlatego też uniknął obrażeń.

Kadry z filmu:

Sama firma Baltic Hub, a więc zarządca terminalu kontenerowego, skomentowała tę sprawę bez wchodzenia w szczegóły. Oto oświadczenie, które od niej otrzymałem: W piątek, 8 grudnia, doszło do zdarzenia, podczas którego naczepa ciągnika zewnętrznego wraz z kontenerem, który na niej się znajdował, została podniesiona przez naszą suwnicę placową RTG. Nikt nie odniósł obrażeń podczas zdarzenia. Baltic Hub obsługuje ponad 15 000 kontenerów transportowanych samochodami ciężarowymi tygodniowo, a takie zdarzenia są niezwykle rzadkie. Obecnie podejmowane są odpowiednie kroki w celu wyjaśnienia szczegółów zdarzenia i podjęcia stosownych działań.

To fakt, że zdarzenia tego typu są rzadkością, nie tylko w Gdańsku, ale i na skalę międzynarodową. Niemniej w ostatnich latach pojawiło się kilka takich historii, w rozmaitych formach i w różnych częściach świata. Dla przykładu, w ubiegłym roku opisywałem problemy w izraelskim porcie Ashdod, gdzie ciężarówki zaczęły być podnoszone przez (rzekomo) inteligentne suwnice z autopilotami (artykuł tutaj). W 2018 roku rotterdamska suwnica podniosła ciężarówkę wraz z kontenerem-cysterną i niebezpiecznym ładunkiem, a dekadę temu głośno było o zdarzeniu z Hongkongu, gdzie ciężarówka została podniesiona na sam szczyt suwnicy, kilkadziesiąt metrów nad ziemię.

Izrael:

Holandia:

Hongkong: