Statystyki kontroli 45-godzinnych odpoczynków w Niemczech – od września BAG wystawiło 165 kar

bag_niemcy_kontrola

Kary za 45-godzinny odpoczynek w kabinach to temat, który nadal wzbudza sporo emocji. Warto więc zapoznać się ze statystykami, które właśnie opublikowało niemieckie BAG.

Od września 2017 roku Niemcy nie uznają pełnego odpoczynku tygodniowego w kabinie. Wtedy też zaczęto prowadzić pierwsze kontrole, realizowane zarówno przez policję, jak i przez BAG. Głównie działa się przy tym w weekendy, a zwłaszcza w niedziele. Wówczas bowiem najłatwiej stwierdzić, czy kierowca łamie przepisy.

Od września 2017 roku do końca stycznia 2018 roku, BAG skontrolowało w niedziele 2485 ciężarówek. Kierowcy 53 z nich musieli akurat odbyć 45-godzinny odpoczynek i robili to ciężarówce. Można więc powiedzieć, że 2,1 proc. kierowców skontrolowanych w niedziele łamało przepisy.

Były też jednak kontrole w inne dni tygodnia. W poniedziałki BAG wystawiło kary dotyczące 48 kierowców, a w pozostałe dni tygodnia, od wtorku do soboty, przypadków tych było 64.

Podkreślam, że to wszystko statystyki BAG. Nie uwzględniają one więc przypadków odnotowanych przez kontrole policji. Takich jak na przykład sprawa sprzed dwóch tygodni, opisywana tutaj: 34 kierowców złamało zakaz 45-godzinnego odpoczynku – wszyscy z jednej firmy, na jednym parkingu.