OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 30 Styczeń, 2018

34 kierowców złamało zakaz 45-godzinnego odpoczynku – wszyscy z jednej firmy, na jednym parkingu

niemiecka_policja_radiowoz_nowe_barwy

Ogłoszenie w Niemczech kar za 45-godzinny odpoczynek w kabinie ma być czymś więcej niż tylko straszakiem. Niemcy naprawdę zabrali się do parkingowych kontroli, a ich efekt potrafią robić wrażenie.

W minioną niedzielę, patrolując autostradę A5, niemiecka policja zajechała na parking Bensheim . Tam uwagę funkcjonariuszy zwróciła ciężarówka z podniesioną maską, pod którą grupa mężczyzn przygotowywała posiłek. Jak się okazało, kierowcy ci łamali zakaz odbywania 45-godzinnego odpoczynku w kabinie ciężarówki. Nie byli w tym jednak osamotnieni…

Tylko przy okazji tej kontroli, na tym jednym parkingu, policjanci naliczyli aż 34 kierowców w podobnej sytuacji. Wszyscy okazali się pracownikami jednej, niemieckiej firmy transportowej, pochodzącej z landu Baden-Württemberg. Sami kierowcy pochodzili oczywiście z Europy Wschodniej i nie mieli w Niemczech stałego miejsca pobytu.

Pracodawca wszystkich 34 kierowców ma się teraz spodziewać finansowej kary. Prawdopodobnie wyniesie ona 1500 euro za każdego z kierowców łamiących przepisy. Łącznie dałoby to ponad 50 tys. euro.


Co o karach za 45-godzinny odpoczynek mówią kierowcy? Odpowiedzi poniżej, w reportażu Trans.INFO, od około 40. sekundy:

Ten wpis ma 38 komentarzy

 1. R 500 napisał(a):

  He he ciekawe jak webers rozwiaze ten problem przy takiej ilosci skladow na przezutach….

 2. ręce opadaja napisał(a):

  Niemieccy przewoznicy walczyli za karami dla Polskich przewozników a tu prosze kara dla Niemieckiego przewoznika , karma powraca 😉

 3. rs7 napisał(a):

  Chcieli wykurzyc tym zakazem wschodnie firmy, a porozkladaja na lopatki wlasne, hehehehehehe SZACUN!

 4. Andżej napisał(a):

  Czyżby Roos?

 5. skodziak napisał(a):

  No to ja juz nie rozumiem, niech ktos mi wytlumaczy, BAG juz karają jak stoisz wiecej niz 24? Czy oni juz przekroczyli 45godzin w momencie kontroli?

 6. Dawid napisał(a):

  Nie zdziwił bym się, gdyby właściciel tej firmy był z Europy wschodniej.

 7. dono napisał(a):

  Wtopa na maksa

 8. PrzPrz napisał(a):

  Hmmm…
  Pierwsze pytanie: czy czas czynności kontrolnych kierowcy zarejestrowali jako “INNĄ PRACĘ”…?
  Jeżeli nie – to powinni otrzymać mandaty za rejestrowanie nieprawdziwej aktywności.

  A jeżeli zarejestrowali – to jeżeli stanęli w piątek około 20, to 45h odpoczynku upłynęłoby w niedzielę dopiero o 17.
  Tymczasem kontrola miała miejsce podczas gotowania obiadu, czyli gdzieś koło 14:00 – a zatem jeszcze kierowcy ci nie zdążyli jeszcze odebrać odpoczynku tygodniowego regularnego, który ex definitione stanowi “NIEPRZERWANY OKRES, w którym kierowca może swobodnie dysponować swoim czasem” (art. 4 lit. f R561/2006), “trwający co najmniej 45 godzin” (art. 4 lit. h tiret pierwsze R561/2006).

  To… za co te mandaty…?

  • Marczi napisał(a):

   Jasiu jak poprzednia skrocili albo nie oddali to musieli zrobic 45, kontrol jak robia to daja mandat nawet jak masz 3h zrobione, chodzi o to czy MUSISZ zrobić pełną czy NIE. Przykładowo jeśli poprzedni week byłeś w domu i zrobiłeś pelna pauze to mandatu nie dostaniesz na nastepnym week w trasie nawet jak podczas kontroli masz zrobione 44

 9. Ibi 113 napisał(a):

  Panowie, już o tym pisałem. Kierowcy zostali ukarani, bo to był ich drugi, powtarzam drugi tydzień w delegacji, więc pauzę powinni oddać w domu lub hotelu.

 10. Kocio napisał(a):

  Podejrzewam, że z zapisów tacho wynikało że muszą robić 45

 11. heisenberg napisał(a):

  Przepisy mówią wyraźnie,ze kierowca w ciagu dwóch tygodni musi zrobić 24h pauzy i 45 pauzy. Jest tez inny przepis który mówi, że jeżeli pauza przypada na przełom dwóch tygodni to można ją zaliczyć do jednego tygodnia, ale nie do drugiego. Jeżeli stali na parkingu w niedziele i mieli mniej niż 45h pauzy to żadnego mandatu dostać nie mogli.

 12. Kiziu napisał(a):

  gdzie był w tym czasie 13,6 ? Gotował obiad na innym parkingu. Czy dalej będzie twierdził że niemieckie firmy są takie zaje….. i dbają o wschodnich kierowców

 13. Abrakadabra napisał(a):

  Chodzi o przepis zakazujący przebywania kierowcy w kabinie podczas pauzy 45h. Taki odpoczynek może być na bazie firmy, w hotelu bądź domu. Nie dostali mandatu za formę aktywności ani czas! Tylko za przebywanie w kabinie.

 14. ktosik napisał(a):

  Nie ma takiego przepisu. Jest tylko mowa o tym że pauze można zaliczyć do jednego tygodnia ale nie do obydwu. Z materiałów i opracowań komisji europejskiej jasno wynika że można to zrobić tak 45 – 24 – 24 – 45 wtedy gra gitara masz w dwóch tygodniach 45 i 24 a nie ma przepisu który by zabraniał zrobienia 2×24. Co nie jest zabronione jest dozwolone. Linka do opracowania: http://www.euro-controle-route.eu/site/en/info/fines/

 15. driver napisał(a):

  ktosik czy to już weszło lub od kiedy te pszepisy wchodza jesli mozna wiedzieć?
  bo nie moge sie doczytać

 16. on napisał(a):

  kolego a ktosik a co z artykułem na stronie 57 ? tam pisze “Należy nadal stosować standardowe kontrole w odniesieniu do kierowców/pojazdów w czasie
  podróży międzynarodowych.”

 17. on napisał(a):

  czyli jak dobrze rozumiemm po tygodniowym postoju w domu tj 7 dni moge zrobić 2×24 i trzecia musi być 45h?

  • Koordynator napisał(a):

   Tak jak prawisz. Przy 3/1 musisz w ciągu trzech tygodni zrobić jedną długą. Możesz zacząć od 45h, byle wchodziła na początek nowego tygodnia, tj. poniedziałek, wtedy możesz zrobić 2x24h lub Twoją opcję.

 18. Rex napisał(a):

  “on” nie 45 tylko 66 godzin, wtedy będzie ok.

 19. Andi napisał(a):

  Panie Filipie, czy mogą kontrolować na płatnych parkingach? Na terenie prywatnym?

 20. Prawda napisał(a):

  Brawo szkopy – niech Allach was nie opuszcza.
  To się nazywa “myślenie”.

  Przy okazji wyszło ,że to niemiecki obóz pracy .
  Niesamowite.
  Jeszcze raz brawo !

 21. Prawda napisał(a):

  Dodam jeszcze jedno w kwestii “pracy” podczas kontroli na pausie.
  Czyste “kamstwo”.
  Niedawno gdy w czasie pausy chciałeś umyć lustra to szkop dawał karę za pracę w czasie odpoczynku. Czubki z z francji były tu jeszcze lepsze.
  A tu proszę – na szkopskie potrzeby można kierowcy przeszkadzać “legalnie” w czasie pausy bo tak szkopom pasuje.

  Kolejny przykład na “zachodnią” uczciwość i równe traktowanie .
  Zachód jest dobry wtedy gdy ma uśmiechniętych niewolników do pracy wyrobniczej , korzystając z nadzwyczajnych zysków z tego tytułu.
  W innym przypadku “zachód” ma krzywą gębę.

 22. andy napisał(a):

  Nikt nie ma prawa mnie kontrolować podczas pauzy.Koniec,kropka jełopy…

 23. heisenberg napisał(a):

  W takim systemie 45-24-24-45, w dwóch środkowych tygodniach nie ma żadnej 45, tak nie można robić,24h pauz to i 5 można robić pod rząd, ale w ciągu dwóch tygodni trzeba zacząć 45h pauze.

 24. jarek napisał(a):

  A czy ta 45 obowiązuje też busiki ?

 25. tomasz wasilewski napisał(a):

  czym sie przejmujecie,gotuj spokojnie obiad,powiedz niech przyjedzie wypisac mandat jak skonczysz odpoczynek ktory ci przysluguje,a przeciez mandatu ty nie placisz tylko firma ktora tak uklada ci trase,malo masz problemow w ciagu pracy,olej bag,policji itd i tych co cie kontroluja,gotuj dalej obiad,mowie ci to twoja pauza,pozdro

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.