To się dopiero nazywa wytarta kierownica – brytyjski Foden służący jako ciągnik do pracy w porcie

W nawiązaniu do tekstu:

Zamiast cofania, przesiadka za drugą kierownicę – ciągnik terminalowy z lat 50-tych

Po przeczytaniu wtorkowego artykułu na temat ciągników terminalowych, Czytelnik Rafał postanowił podzielić się swoją ciekawostką na temat pojazdów do tego użytku. Będzie to zaś jeden z tych tematów, w których zdjęcie powie nam więcej, niż tysiąc słów.

Rafał miał okazję pracować w porcie w Edynburgu, gdzie przewoził ładunki rur między placem składowym a rampą załadunkową statku. Zamiast jednak ciągnika terminalowego z prawdziwego zdarzenia, miał przy tym do dyspozycji wiekową ciężarówkę marki Foden, pochodzącą z przełomu lat 80-tych i 90-tych.

Jak wspomina ten okres, ciągniki musiały być co rano uruchamiane przez mechaników, prawdziwym sukcesem był działający trzeci bieg, poziom paliwa sprawdzano wyłącznie kijem natomiast wnętrza… tutaj najlepiej przyjrzeć się poniższemu zdjęciu, wykonanemu przez Rafała dwa lata temu.

Sądząc po desce rozdzielczej, pojazd widoczny na fotografii to Foden typu 4000. Byłą to ostatnia konstrukcja tego producenta, którą opracowano przed przejęciem firmy przez DAF-a. Więcej na ten temat przeczytacie w następującym tekście: Jak upadli wszyscy brytyjscy producenci ciężarówek, czyli historia zniknięcia z rynku kilkunastu marek.

Przykładowy Foden z serii 4000: