Powyżej: zdjęcie z 2004 roku, gdy Scania Polska wprowadziła „Klub Milionerów”. Pojazdy z siedmiocyfrowym przebiegiem otrzymywały specjalne emblematy, a pierwszymi wyróżnionymi pojazdami były Scanie serii 4 z mikołowskiej firmy Transcornelia.
Kolega przesłał mi w weekend niderlandzką ofertę sprzedaży dwóch ciągników siodłowych Volvo FH. Były to 7-letnie ciężarówki Euro 6, mające przebiegi 1,2 oraz 1,3 miliona kilometrów. I jak sam przy tym stwierdził, nie spodziewał się, że „euro szóstki” dociągną do takich przebiegów.
Zapewne wiele osób uważało podobnie, obawiając się o trwałość ekologicznych napędów. Lata mijają jednak nieubłaganie, przebiegów szybko przybywa i coraz więcej ciężarówek Euro 6 staje się „milionerami”. Z ciekawości sprawdziłem to sobie w ogłoszeniach, znajdując bardzo bogatą ofertę. Okazuje się bowiem, że na klientów czekają już całe setki ciężarówek Euro 6, których przebiegi osiągnęły milion kilometrów lub więcej. Mnóstwo jest też pojazdów, które za mniej więcej rok dojdą do takiego wyniku.
Inauguracyjna partia Actrosów Euro 6, już dziewięć lat temu:
Zacząłem na popularnym niemieckim portalu „Mobile.de”. Znajdziemy tam 5900 ciągników Euro 6, a dokładnie 202 z nich ma 950 tys. kilometrów przebiegu lub więcej. Rekordziści mają wręcz po 1,5 miliona. Warto też zwrócić uwagę na oferty z przebiegami przekraczającymi 800 tysięcy. To wartość, która dla wielu przewoźników uchodzi za rozsądną granicę. Oznacza to też, że rok lub półtora po zakupie licznik takiej ciężarówki zbliży się do miliona. A ofert tego typu jest wśród ciągników Euro 6 ponad 580.
Jeszcze więcej milionerów znajdziemy w ogłoszeniach niderlandzkich. Na „Trucks.nl” występuje 2150 ciągników z silnikami Euro 6, natomiast 119 z nich ma przebieg wnoszący 950 tys. kilometrów niż więcej. Innymi słowy, już 1 na 18 oferowanych ciągników Euro 6 osiągnął około miliona lub więcej. Również i tutaj rekordziści mają 1,5 miliona, a pojazdów z przebiegiem ponad 800 tysięcy jest niemal 300.
Dwie najwyższe przebiegowo oferty w Niderlandach:
Jest też pewna ciekawostka dotycząca konfiguracji. Otóż wśród ciężarówek z największymi przebiegami dominują bardzo charakterystyczne modele. Do półtora miliona kilometrów często zbliżają się mniejsze ciągniki, takie jak DAF CF lub Volvo FM. Bywają nawet egzemplarze z dziennymi kabinami. Wśród większych modeli często występują zaś skrajności, albo wyposażone najsłabsze silniki około 400 KM, albo napędzane mocnymi silnikami 16-litrowymi. Zwłaszcza w Niderlandach wiele firm przejechało ponad milion Scaniami Euro 6 V8, często jeszcze z manualną skrzynią biegów.
Taki przegląd konfiguracji jest oczywiście nieprzypadkowy – wysokie przebiegi mają te egzemplarze, które zakupiono z myślą o bardzo konkretnej, specyficznej i doskonale ułożonej pracy. To też sprawia, że mowa o ciężarówkach mających stosunkowo lekkie życie, pomimo pokonywania dużych dystansów. Spora część z tych „milionerów” gasła bowiem bardzo rzadko, jeżdżąc często nocami, ze stałymi prędkościami i głównie po autostradach. Dokładnie tak jak Actrosy z A&B, czy Volva FH z Piomaru. Rodzi się natomiast pytanie, czy równie dobre wyniki osiągną na przykład ciągniki Euro 6 spod wywrotek.