Scania zapowiada premierę zmodernizowanych kabin – tablety na desce i łączność 5G

Siedem lat po premierze obecnej generacji kabin, Scania zapowiedziała wewnętrzną modernizację. Ma ona wprowadzić nowe miejsca pracy kierowcy, z ekranami zastępującymi tradycyjne elementy pulpitu.

Jak na razie nowy pulpit możemy zobaczyć tylko na powyższym zarysie. Scania wyraźnie jednak podkreśla, że centralne miejsce będą zajmowały tam duże dwa ekrany, w tym jeden z nich zastępujący wszystkie wskaźniki. Cały ten układ otrzymał nazwę Smart Dash i ma budowę modułową, dzięki czemu będzie mógł zostać dopasowany do szerszej gamy modeli i rozwijanych w międzyczasie aplikacji. Jeśli natomiast chodzi o początek jego seryjnej produkcji, to zapowiada się tutaj wiosnę 2024 roku.

Co też ciekawe, ta cyfryzacja pulpitu pójdzie w parze z dodatkową cyfryzacją całego pojazdu. Wraz z nowym wnętrzem Scania wprowadzi bowiem łączność z użyciem superszybkiego internetu 5G. Umożliwi ona ekspresowe aktualizacje oprogramowania pojazdu, pozwoli w zautomatyzowany sposób uiszczać opłaty, a także może ułatwić tworzenie autopilotów lub systemów zdalnego sterowania. Poza tym pojazd ma otrzymać nową architekturę układu elektronicznego, wykonaną z myślą o nowych unijnych normach, zaplanowanych na rok 2024. Mają one dodatkowo chronić pojazdy przez atakami hakerów, które mogłyby zostać skierowane na przykład na systemy zautomatyzowanego kierowania.

Czy natomiast przeprojektowana zostanie też wypoczynkowa część kabiny lub wygląd zewnętrzny pojazdu? Na ten temat Scania jak na razie się nie wypowiada. Niemniej, skoro do premiery został jeszcze okrągły rok, sprawa może być rozwojowa. Pozostaje więc czekać na dalsze informacje lub po prostu zdjęcia z testów w kamuflażu.

Na koniec dodam, że Scania będzie już szóstym producentem ciężarówek, który postanowił zastąpić zegary tabletami. Cztery marki (Mercedes-Benz, MAN, DAF oraz Volvo Trucks) oferują już takie rozwiązania, a w przypadku piątej (Iveco) dopiero co zapowiadałem tego typu premierę. Wygląda więc na to, że już wkrótce deski rozdzielcze z prawdziwymi wskaźnikami będą równie klasycznym elementem, co drążek zmiany biegów wystający z podłogi.